[huge_it_slider id='1']

FireBug NIEZBĘDNE narzędzie każdego webmastera.

Firebug jest wtyczką do przeglądarki internetowej Firefox. Narzędzie to umożliwia podgląd kodu html, css, JS i umożliwia ich edycję w czasie rzeczywistym na stronie. Na blogu miałem zrobić dokładny opis programu i instrukcję korzystania z niego jednak jak się okazało Piotr Arendt na stronie internetmaker.pl napisał artykuł z dokładnym opisem programu dlatego napiszę o moich doświadczeniach z firebugiem. Narzędzie FireBug poznałem pracując w nowej firmie i szczerze zastanawiam się jak mogłem nie korzystając z niego. Gdy pomyślę o ile razy szybciej robił był projekty templatek do Joomli, ile nerwów bym zaoszczędził… To narzędzie jest naprawdę niezbędne w pracy webmasetra. Podam przykład prostego wykorzystania tego narzędzia przy robieniu szablonów do Joomli. Joomla w templatkach ma domyślnie zdefiniowanych x styli o konkretnych nazwach. Żeby cokolwiek zmienić w wyglądzie strony należy znać klasę przypisaną do danego obiektu. Powiedzmy do czytaj więcej jest “read_more”, żeby to sprawdzić musiałem odpalić źródło strony, dalej wyszukać “czytaj więcej” i sprawdzić jaka klasa jest przypisana do tego tekstu i tak przy każdym obiekcie co przy całym projekcie potrafiło zajmować naprawdę sporo czasu. Po zrobieniu x templatek część nazw styli ma się już w głowie 🙂 aczkolwiek nie jest to zbyt ciekawe zajęcie. Jak to wygląda w FireBug? Najeżdżamy na interesujący nas obiekt, klikamy prawym przyciskiem myszki i wybieramy zbadaj element. Na dole ekranu pojawi nam się okno firebuga z pokazanym kodem strony, ładnie kolorowaną składnią, gdzie możemy podejrzeć jaki styl jest przypisany do danego tekstu. Po prawej stronie w “styl” znajdziemy styl css, który opisuje wygląd linka. Co więcej możemy w każdej chwili dopisać sobie co tylko chcemy w kodzie. Możecie np. na żywo zmieniać css i sprawdzać jakie zmiany są dokonywane. Bez zapisywania dokumentu i bez jego odświeżania. Jeśli zmiany nam pasują dopiero wpisujemy je do CSS. Czyż to nie jest rewelacyjna sprawa? Jak widzicie jest to narzędzie bardzo proste i przydatne, a do tego darmowe. Jeśli mamy np. problem z marginesami, paddingami wystarczy przejść w zakładkę “Układ” i widzimy jakie obiekt ma dopełnienie, obramowanie, margines, odsunięcie. Dla mnie rewelacja, ile razy męczyłem się z tego typu problemami. Czasem zastanawiam się czemu nie odkryłem tego narzędzia wcześniej, czemu się tyle męczyłem. Pracując z tym narzędziem poczułem jakbym wszedł w kolejny stopień wstajemniczenia 🙂 Zapraszam do zapoznania się z dokładnym opisem wtyczki na stronie internetmaker.pl oraz do jej pobrania ze strony http://getfirebug.com (z której pochodzą grafiki do tego wpisu).

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.7/5 (3 votes cast)
FireBug NIEZBĘDNE narzędzie każdego webmastera., 3.7 out of 5 based on 3 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

7 komentarzy

napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.