[metaslider id=11287] FireBug NIEZBĘDNE narzędzie każdego webmastera. | SEO Blog [huge_it_slider id='1']

FireBug NIEZBĘDNE narzędzie każdego webmastera.

Firebug jest wtyczką do przeglądarki internetowej Firefox. Narzędzie to umożliwia podgląd kodu html, css, JS i umożliwia ich edycję w czasie rzeczywistym na stronie. Na blogu miałem zrobić dokładny opis programu i instrukcję korzystania z niego jednak jak się okazało Piotr Arendt na stronie internetmaker.pl napisał artykuł z dokładnym opisem programu dlatego napiszę o moich doświadczeniach z firebugiem. Narzędzie FireBug poznałem pracując w nowej firmie i szczerze zastanawiam się jak mogłem nie korzystając z niego. Gdy pomyślę o ile razy szybciej robił był projekty templatek do Joomli, ile nerwów bym zaoszczędził… To narzędzie jest naprawdę niezbędne w pracy webmasetra. Podam przykład prostego wykorzystania tego narzędzia przy robieniu szablonów do Joomli. Joomla w templatkach ma domyślnie zdefiniowanych x styli o konkretnych nazwach. Żeby cokolwiek zmienić w wyglądzie strony należy znać klasę przypisaną do danego obiektu. Powiedzmy do czytaj więcej jest “read_more”, żeby to sprawdzić musiałem odpalić źródło strony, dalej wyszukać “czytaj więcej” i sprawdzić jaka klasa jest przypisana do tego tekstu i tak przy każdym obiekcie co przy całym projekcie potrafiło zajmować naprawdę sporo czasu. Po zrobieniu x templatek część nazw styli ma się już w głowie 🙂 aczkolwiek nie jest to zbyt ciekawe zajęcie. Jak to wygląda w FireBug? Najeżdżamy na interesujący nas obiekt, klikamy prawym przyciskiem myszki i wybieramy zbadaj element. Na dole ekranu pojawi nam się okno firebuga z pokazanym kodem strony, ładnie kolorowaną składnią, gdzie możemy podejrzeć jaki styl jest przypisany do danego tekstu. Po prawej stronie w “styl” znajdziemy styl css, który opisuje wygląd linka. Co więcej możemy w każdej chwili dopisać sobie co tylko chcemy w kodzie. Możecie np. na żywo zmieniać css i sprawdzać jakie zmiany są dokonywane. Bez zapisywania dokumentu i bez jego odświeżania. Jeśli zmiany nam pasują dopiero wpisujemy je do CSS. Czyż to nie jest rewelacyjna sprawa? Jak widzicie jest to narzędzie bardzo proste i przydatne, a do tego darmowe. Jeśli mamy np. problem z marginesami, paddingami wystarczy przejść w zakładkę “Układ” i widzimy jakie obiekt ma dopełnienie, obramowanie, margines, odsunięcie. Dla mnie rewelacja, ile razy męczyłem się z tego typu problemami. Czasem zastanawiam się czemu nie odkryłem tego narzędzia wcześniej, czemu się tyle męczyłem. Pracując z tym narzędziem poczułem jakbym wszedł w kolejny stopień wstajemniczenia 🙂 Zapraszam do zapoznania się z dokładnym opisem wtyczki na stronie internetmaker.pl oraz do jej pobrania ze strony http://getfirebug.com (z której pochodzą grafiki do tego wpisu).

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/5 (4 votes cast)
FireBug NIEZBĘDNE narzędzie każdego webmastera., 3.0 out of 5 based on 4 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

7 komentarzy

napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.