[huge_it_slider id='1']

Rejestracja strony internetowej w sądzie czyżby to była fikcja?

W związku z otrzymanym ostatnio e-mailem od Piotra na temat kursu “Czy strona www podlega rejestracji jako prasa?” przypomniała mi się sytuacja sprzed około roku jak chciałem dokonać rejestracji jednej z moich stron internetowych w sądzie.

Około 1,5 – 2 lat temu właścicielowi pewnego forum założono sprawę w związku z jej niezarejestrowaniem w sądzie. Szukano pretekstu, aby zawiesić działalność forum. Po wprowadzeniu takich przepisów do polskiego ustawodastwa zrobił się wielkim szum wokół tematu w związku z tym, że ani policja, rząd czy sejm nie mają zarejestrowanych stron internetowych, a wymagane jest to od zwykłego obywatela. Po jakimś czasie kiedy trochę się uspokoiło poczytałem w internecie w jakich przypadkach należy rejestrować strony. Jak się zorientowałem chodziło o strony internetowe, które są regularnie aktualizowane i podchodzą pod gazety dlatego też wymagają rejestracji.

W związku z tym, iż jedna z moich stron internetowych jest codziennie aktualizowana od ponad roku, postanowiłem zainteresować się tematem. Pierwsze co zrobiłem to wykonałem telefon do sądu okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Tam Pani powiedziała, że nie wie gdzie to załatwić i chyba powinienem dzwonić do sądu rejonowego Warszawy Pragi-Południe w Warszawie. Osobiście się tam pofatygowałem, a Pani w odpowiednim pokoju uprzejmie poinformowała mnie, że chyba powinienem zgłosić to do sądu gospodarczego w warszawie. Tam jazdę sobie już darowałem postanowiłem zadzwonić. Ręce mi opadły i odpuściłem sobie sprawę w momencie gdy w sądzie gospodarczym powiedziano mi, że sprawę mam załatwić w sądzie rejonowym na pradze. W sumie każdy chciał się mnie pozbyć, a nie pomóc rozwiązać problem.

Aby mieć czyste sumienie zadzwoniłem jeszcze do znajomego prawnika oraz skorzystałem z niedrogiej usługi serwisu mojeprawo.pl. Koszt około 100zl netto.

Dzięki temu dowiedziałem się, że “jest obowiązek rejestrowania gazet, a ponieważ Sąd Najwyższy uznał, że stronę internetową należy traktować jak gazetę więc trzeba rejestrować też strony internetowe”, ale chyba nie do końca sprawnie to działa. Jak napisał pracownik mojeprawo.pl: “Przykładem oddającym obecny stan rzeczy może być przypadek jednego człowieka, który złożył wniosek do sądu o rejestrację stronki, sąd odmówił, bo stwierdził, że nie ma obowiązku a następnie prokurator wszczął wobec niego
postępowanie z powodu złamania obowiązku rejestracji.”

To potwierdziło mnie w przekonaniu, że nie uda mi się zarejestrować strony internetowej. Swoją drogą to śmieszne, że wymaga się tego od ludzi, a jak już chce się stronę zarejestrować to nie wiadomo gdzie się zgłosić i jak to załatwić. Być może teraz sprawa wygląda lepiej, ale o tym przekonam się wkrótce jak ponownie będę próbował rejestracji strony.

Jeśli znacie jakieś firmy prawnicze jak mojeprawo.pl czyli dające porady on-line to podsyłajcie linki bo są to dość tanie usługi prawne, które mogą się przydać wielu osobom.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Rejestracja strony internetowej w sądzie czyżby to była fikcja?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

4 komentarze

napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.