Z życia wzięte – o konsekwencjach nie testowania

Dziś będzie trochę na wesoło o konsekwencji nie testowania nowych rozwiązań.
W miniony wekend robotnicy ze spółdzielni mieszkaniowej usuwali kuchenki gazowe w łazience i kuchni i podłączali “normalnie” ciepłą wodę. Po 2 dniach ich kucia w ścianie i murowania, poprosiłem brata i przyszłą bratową o pomoc w sprzątaniu co zajęło cały wieczór w 4 osoby i kolejne 2 wieczory z żoną. Woda podłączona więc bardzo się cieszyłem wreszcie nie jest ogrzewana kuchenką gazową.

Po 2 dniach poszedłem do kuchni i zorientowałem się ze nie mam cieplej wody. Pomyślałem, że jakaś chwilowa awaria 🙂 jednak dość szybko zorientowałem się, że robotnicy na odwrót podłączyli kurki. Ciepłą wodę pod zimną, a zimną pod ciepłą. Nie sprawdziłem tego wcześniej bo nie przyszło mi to do głowy.

Pomyślcie teraz co by było jakbym poprosił Panów, aby wykuli dziurę spowrotem w ścianie i naprawili swój błąd.
Po pierwsze byliby oni bardzo zdenerwowani, po drugie podniosłoby to koszt dla spółdzielni, a po trzecie osiwiałbym jakbym miał od początku wszystko sprzątać.

I tutaj widzę pewne podobieństwo z projektowaniem stron www. Nie przetestowanie strony www aplikacji może spowodować bardzo nieprzyjemne konsekwecje i duży wzrost kosztów projektu o czym przekonałem się dziś.

Nie przemyślałem dokładnie struktury menu w nowo tworzonym serwisie i musiałem je przerabiać, a poprzednia praca poszła na marne. Praca moja i programisty.
Dlatego wszystkim bardzo polecam testowanie aplikacji zanim oddamy ją do użytku. O ile ja zorientowałem się za wczasu z menu witryny o tyle robotnicy niestety nie i gdyby musieli naprawiać swój błąd to dzień pracy mieliby z głowy.

Wcześniej wykryty błąd pozwoli zaoszczędzić sporo gotówki. Błąd na stronie aktualnie był w miarę łatwy do usunięcia gorzej by to wyglądało jakby witryna już ruszyła, a kliencie zaczęli z niej korzystać.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.