Fotokody – modny gadżet czy użyteczna rzecz?

W związku z kupnem nowego telefonu poszukiwałem na niego ciekawych aplikacji i trafiłem na fotokody. Temat wydał mi się całkiem ciekawy. Jak można przeczytać na stronie foto-kody.pl “fotokody to usługa polegająca na prostym i szybkim dostępie do treści multimedialnych przez telefon komórkowy. Fotokod jest małym czarno-białym obrazkiem. W obrazku tym zakodowane są informacje, np. link internetowy. Dzięki temu po odczytaniu fotokodu za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym (z aparatem fotograficznym) zostajemy skierowani na ten link i możemy się zapoznać z interesującą nas treścią.” Aby sczytać fotokod należy aparatem fotograficznym telefonu najechać na kod i po chwili treść zostaje odczytana.

Pierwszy raz z fotokodami spotkałem się w gazecie “Twoja komórka” blisko rok temu. Wtedy była to ciekawostka teraz fotokody powoli wchodzą w nasze życie. Aktualnie w większości przypadków fotokody zawierają linki do stron www. Nie są chyba jednak one, aż tak popularne, aby swobodnie z nich korzystać.

Ja zastanawiałem się jak sam mógłbym wykorzystać taki fotokod i wymyśliłem (choć ameryki nie odkryłem :). Moim zdaniem ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie fotokodu zawierającego moje imię, nazwisko, dane firmy na wizytówce. Stworzyłem taki fotokod i po zeskanowaniu dane mogę automatycznie zapisać w telefonie (dostaję w formie wizytówki). Przykładowo daję komuś wizytówkę on przystawia telefon i po 2 sekundach ma moje dane w swoim telefonie. Moim zdaniem pomysł bardzo dobry. Problem jest tylko taki, że kody są mało eleganckie. W przypadku mojej pomarańczowej wizytówki taki czarny kwadrat niestety nie prezentowałby się zbyt dobrze. Aczkolwiek gdyby okazało się w przyszłości, że fotokody na dobre u nas się zadomowią będę musiał przemyśleć umieszczenie go na wizytówce. Aha jeśli ktoś ma wizytówkę jednostronną to nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić kod to na tylnej części.

Internet w telefonach staje się coraz bardziej popularny w związku z czym można pokusić się o umieszczenie fotokodu z adresem strony internetowej na ulotce, plakacie.
Przykładowo mamy plakat jakiejś imprezy, a po zczytaniu fotokodu otrzymujemy jej harmonogram.

Uważam, że fotokody to bardzo użyteczna rzecz, która może nam pomóc w codziennym życiu.

Więcej na temat fotokodów przeczytasz na stronach:
fotokody.pl
foto-kody.pl
k-t.pl

Zapraszam do obejrzenia filmu na YouTube prezentującego możliwości fotokodów.

I film prezentujący jak stworzyć własny fotokod.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

3 komentarze

napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.