Fotokody – modny gadżet czy użyteczna rzecz?

W związku z kupnem nowego telefonu poszukiwałem na niego ciekawych aplikacji i trafiłem na fotokody. Temat wydał mi się całkiem ciekawy. Jak można przeczytać na stronie foto-kody.pl “fotokody to usługa polegająca na prostym i szybkim dostępie do treści multimedialnych przez telefon komórkowy. Fotokod jest małym czarno-białym obrazkiem. W obrazku tym zakodowane są informacje, np. link internetowy. Dzięki temu po odczytaniu fotokodu za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym (z aparatem fotograficznym) zostajemy skierowani na ten link i możemy się zapoznać z interesującą nas treścią.” Aby sczytać fotokod należy aparatem fotograficznym telefonu najechać na kod i po chwili treść zostaje odczytana.

Pierwszy raz z fotokodami spotkałem się w gazecie “Twoja komórka” blisko rok temu. Wtedy była to ciekawostka teraz fotokody powoli wchodzą w nasze życie. Aktualnie w większości przypadków fotokody zawierają linki do stron www. Nie są chyba jednak one, aż tak popularne, aby swobodnie z nich korzystać.

Ja zastanawiałem się jak sam mógłbym wykorzystać taki fotokod i wymyśliłem (choć ameryki nie odkryłem :). Moim zdaniem ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie fotokodu zawierającego moje imię, nazwisko, dane firmy na wizytówce. Stworzyłem taki fotokod i po zeskanowaniu dane mogę automatycznie zapisać w telefonie (dostaję w formie wizytówki). Przykładowo daję komuś wizytówkę on przystawia telefon i po 2 sekundach ma moje dane w swoim telefonie. Moim zdaniem pomysł bardzo dobry. Problem jest tylko taki, że kody są mało eleganckie. W przypadku mojej pomarańczowej wizytówki taki czarny kwadrat niestety nie prezentowałby się zbyt dobrze. Aczkolwiek gdyby okazało się w przyszłości, że fotokody na dobre u nas się zadomowią będę musiał przemyśleć umieszczenie go na wizytówce. Aha jeśli ktoś ma wizytówkę jednostronną to nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić kod to na tylnej części.

Internet w telefonach staje się coraz bardziej popularny w związku z czym można pokusić się o umieszczenie fotokodu z adresem strony internetowej na ulotce, plakacie.
Przykładowo mamy plakat jakiejś imprezy, a po zczytaniu fotokodu otrzymujemy jej harmonogram.

Uważam, że fotokody to bardzo użyteczna rzecz, która może nam pomóc w codziennym życiu.

Więcej na temat fotokodów przeczytasz na stronach:
fotokody.pl
foto-kody.pl
k-t.pl

Zapraszam do obejrzenia filmu na YouTube prezentującego możliwości fotokodów.

I film prezentujący jak stworzyć własny fotokod.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

3 komentarze

napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.