Sprawdzenie oferty pozycjonowania

Kilka dni temu koleżanka poprosiła mnie o sprawdzenie oferty pewnej firmy na pozycjonowanie jej strony www. Oferta o tyle ciekawa, że pierwsze 3 miesiące pozycjonowania jest za darmo.
Ofertę przesłała raczej nie znana specjalnie mi firma PROCREATE. Ciężko też było ją znaleźć w Google na hasło ?pozycjonowanie stron www? znaleźli się bodajże na 79 miejscu. Ciekawe prawda? Mam pewne wątpliwości co do ich skuteczności. Na stronie nie ma żadnych referencji (po kliknięciu na button referencje pojawiają się tylko loga klientów), ani port folio dotyczącego pozycjonowania. Dla mnie sprawa wydaje się dość śliska.
Po zapoznaniu się z warunkami współpracy okazało się, że firma nie jest tania. Po upłynięciu 3 miesięcy i nie wypowiedzeniu umowy jest ona przedłużana. Umowę można wypowiedzieć z zachowaniem 6 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Podejrzewam, że firma liczy, że przeoczymy termin zerwania umowy i będzie dalej zarabiać. 3 pierwsze miesiące darmowe to ciekawa opcja, ale ceny i okres wypowiedzenia 6 miesięcy nie jest zbyt interesujący. Nie robiłem ogólnego rozeznania rynku więc nie wiem jak działa konkurencja, ale jeśli temat ten Was zainteresuje to z chęcią to zrobię.
Ceny PROCREATE  porównałem z firmą specjalizującą się tylko w pozycjonowaniu mianowicie PierwszaPozycja.pl
Fraza ?doradztwo unijne?
oferta PierwszaPozycja.pl: 1 miejsce 119zł
oferta ProCreate.pl: 1 miejsce 250zł
Fraza ?dofinansowanie unii europejskiej wielkopolska?
oferta PierwszaPozycja.pl: 1 miejsce 99zł
oferta ProCreate.pl: 110zł

Na stronie PierwszyPozycja.pl możemy przejrzeć sporo referencji. Ta firma także oferuje przez kilka miesięcy pozycjonowanie za darmo.
Przeglądając w Google firmy zajmujące się pozycjonowanie zauważyłem, że sporo z nich nie udostępnia w ogóle cennika co utrudnia klientowi ocenienie oferty. W wielu firmach brakuje referencji, a także portfolio gdzie możemy zobaczyć rzeczywiste efekty pracy pozycjonerów.

Z tego co mi wiadomo koszt pozycjonowania strony na daną frazę zależy głównie od konkurencyjności danego słowa, stąd dziwi mnie brak informacji na temat cennika. Z pewnością łatwiej jest pozycjonować strony oparte na divach niż na tabelach (a strona koleżanki ma mało przejrzysty kod tabelkowy). Być może cena jest zależna od tego jaki jest kod witryny i stąd te zawyżone ceny. Liczy się tutaj także wiek domeny.
W związku z chęcią uruchomienia usług pozycjonowania stron www sam muszę się tym tematem mocniej zainteresować. Rozeznanie w cenach już robiłem, następnym razem może przestudiuję trochę umów i poszukam ciekawych kruczków.
Jeśli temat będzie dla Ciebie interesujący napisz to w komentarzu, a ja postaram się opracować listę firm wartych zainteresowania w kwestii pozycjonowania na naszym rynku.

————————————————
18.03.2010
W związku z tym, iż we wpisie pojawiło się wiele oskarżeń wobec firmy ProCreate możliwość dodawania komentarzy zostaje usunięta.
Z komentarzy wynikało, iż niestety, ale większość niezadowolonych klientów po prostu przeoczyła termin wypowiedzenia umowy i stąd pojawiło się kilka niepochlebnych komentarzy.
Informacje o cenach czy terminie wypowiedzenia są zawarte w umowie więc po prostu należy dobrze się z nią zapoznać.
Jeśli jednak rzeczywiście wina bezwzględnie leży po stronie firmy procreate to pozostaje Wam droga sądowa.
Co do PierwszaPozycja.pl o której pisałem darmowych okres pozycjonowania obowiązuje u nich po podpisaniu umowy na co najmniej 12 miesięcy w ProCreate umowa zostaje zawarta po okresie próbnym.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Sprawdzenie oferty pozycjonowania, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

14 komentarzy

 • Proponowałbym sprawdzać skuteczność firm pod frazą “pozycjonowanie”. Jest to chyba najbardziej konkurencyjna fraz branży seo.

 • Rzeczywiście pod tą frazą firma wypada lepiej, mój błąd aczkolwiek “pozycjonowanie stron” i “pozycjonowanie stron www” to też ważne frazy, jednak rzeczywiście “pozycjonowanie” to fraza najbardziej popularna wśród pozycjonerów i internautów poszukujących tych usług.

 • Ja lubie jak wszystko jest wyłożone na talerz,jeżeli nie ma cennika ,referencji ,portfolio to w ogole nie zawaracam sobie taką firmą głowy szukam dalej.

 • Uważam, że to bardzo dobre podejście. Chcę wiedzieć ile płacę, jakie firma ma doświadczenie i czy klienci są zadowoleni.

 • Niestety ja nie doczytałem umowy i zgodziłem się na “bezpłatne” pozycjonowanie przez firmę procreate. Efekty po 3 miesiącach są raczej słabe, poprawa o kilka pozycji. Prawnik się zastanawia iak rozwiązać umowę i chyba nie jest to takie łatwe. Odradzam firmę procreate!

 • witam, dostałam ofertę firmy Procreate na darmowe 3 miesięczne pozycjonowanie? czy uważacie że to ciekawa oferta? jesli wypowiem umoe przed końcem 3 miesięcy, to nie będę ponosić żadnych kosztów, tak?

 • Wydaje mi się, że jeśli zdążysz wypowiedzieć to nie powinno być problemu. Jeśli dostałaś ciekawe warunki cenowe to może warto spróbować, aczkolwiek we mnie firma budzi mieszane uczucia.

 • dokładie, ja jestem również jakoś mało przekonana, ale szef mówi żeby brać i że mam dopilnować terminu rezygnacji.

 • UWAGA na Procreate: żerują na maluchach, które nie zdążyły wypowiedzieć umowy, średni koszt pozycjonowania to kilkaset złotych/mc…

 • Ja korzystałem z usług Procreate i tak najgorzej nie było. Co prawda nie dali rady wypromowac mojej frazy na 1. miejsce, ale fraza była bardzo popularna.

 • amen
  jako rzekł Daniel – w pełni popieram jego spojrzenie na sprawę
  zamiast walczyć o pierwsze pozycje dla "pozycjonowanie" wole srodki przeznaczyc na strony Klienta i zarabiac pieniadze…
  ale to oczywiscie mój wybór i każdy robi jak i co chce

 • Moim zdaniem działanie tej firmy z punktu widzenia skuteczności działania jest bardzo dyskusyjna. Zwróćcie uwagę na to że to firma proponuje frazy a dobór wcale nie odzwierciedla potrzeb klienta tylko jak opisują ich klienci i forum SEO jest podyktowany łatwością pozycjonowania. Poza tym kwestia wypowiadania samej umowy też jest sporna bo istnieje tu w moim odczuciu podejrzenie celowego wprowadzenia klienta w błąd. Jak przejrzeć ich umowę to wcale nie jest jednoznaczna ,okres "promocji" jest non stop a klient za pośrednictwem telemarketingu jest poganiany bo "promocja się kończy". Ponadto stosują dziwny zabieg bo zawierają umowę i przez cztery miesiące cisza z ich strony a pierwszy kontakt po "promocji" to faktura dla klienta zero podsumowania promocji , zero kontaktu z zapytaniem o skuteczność itp. Tu raczej nie chodzi o zadowolenie klienta a o coś innego.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.