Czwarty krok zmiany gdaq.pl – przygotowanie prototypu witryny

Kolejna rzecz za jaką się wziąłem to przygotowanie do tworzenia strony internetowej.

To od czego zacząłem to otworzenie dokumentu tekstowego i stworzenie struktury menu strony. Aby przygotować taką strukturę należy spisać wszystko co chcemy, aby pojawiło się na naszej stronie i podzielić na zakładki tematyczne, które będą elementami w menu. Proszę pamiętać, aby nazwy te były krótkie, zwięzłe i rzeczowe. Nie starajmy się także na siłę tworzyć zakładek w menu, ma ono być proste, intuicyjne i pomocne dla internautów. Marek Kasperski w książce ?Projektowanie stron www. Użyteczność w praktyce? proponuje, aby elementy te wydrukować i rozłożyć przed sobą, a następnie przyporządkować podkategorie do kategorii głównych.

Struktura menu na mojej stronie będzie wyglądać następująco:

O nas
– o firmie
– lista klientów
– referencje
– historia firmy

Usługi
– usługi hostingowe
– projektowanie stron www
– projektowanie banerów

(wkrótce także pozycjonowanie)

Cennik

Portfolio
– Strony internetowe
– Banery

(wkrótce także pozycjonowanie)

Kontakt

Te elementy uznałem za najważniejsze. Jako, że blog jest dla mnie dość ważnym elementem kreowania wizerunki firmy bardzo możliwe, że pojawi się jeszcze w menu lub na stronie głównej.

Kolejną rzeczą jaką wykonałem to przygotowałem szkic, makietę strony głównej i podstron witryny. Tu także proponuję spisać sobie wszystkie elementy, które chcemy, aby znalazły się na stronie i przemyśleć, które z nich są tak ważne, żeby były na głównej. Początkowo u mnie na stronie głównej znalazły się następujące elementy:

1. Logo firmy
2. Menu narzędziowe
3. Menu główne
4. Wybrana praca z portfolio
5. Moje zdjęcie + button do otwarzania nagrania audio
6. Dane kontaktowe
7. Informacje z bloga
8. Formularz newslettera
9. Aktualności
10. Informacja o nas
11. Informacja o CMSie
12. Loga naszych klientów
13. Formularz zapytania ofertowego
14. Informacje o naszych usługach
15. Menu w stopce

Trzeba przyznać, że jak na prostą stronę firmową pojawiło się tu bardzo dużo elementów. Poniżej screen z makiety witryny.

Strona główna powinna zawierać jak najmniej elementów odwracających uwagę od NOA (najbardziej oczekiwanej akcji). To co nas interesuje to, żeby klient zadzwonił, lub wysłał do nas e-mail. Patrząc na to jak ja szukam firm do zlecenia usług i jak moi klienci to robią okazało się, że najważniejsze jest: portfolio, referencje oraz cennik. Czasem warto też, żeby było widać, że strona “żyje” np. w formie newsów.

Poniżej zmodyfikowana wersja szkicu witryny.

Jak widać usunąłem kilka zbędnych elementów ze strony głównej jak np. informacje o firmie, formularz newslettera, informacje z bloga. Uważam, że nie są to tak niezbędne elementy, aby klient nie mógł kliknąć w menu, aby odnaleźć te informacje. Dzięki temu jak widzisz na powyższych screenach strona stała się bardziej przejrzysta i czytelna.

Proponuję, abyś także dobrze przemyślał jakie elementy rzeczywiście są ważne, a jakie mogą znaleźć się w głębi witryny. Wiem, że pokazanie wszystkie na stronie głównej jest bardzo kusząca jednak klient w gęszczu informacji może się zagubić i opuści witrynę.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Czwarty krok zmiany gdaq.pl - przygotowanie prototypu witryny, 5.0 out of 5 based on 1 rating

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

2 komentarze

napisz komentarz
  • No no, ciekaw jestem końcowego projektu 🙂 Poki co odwaliłeś kawał dobrej roboty 🙂 powodzenia

    • To dopiero przygotowania, szkice, ale z doświadczenia wiem, że warto przy nich spędzić trochę czasu bo późniejsze poprawki potrafią sporo kosztować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.