Czwarty krok zmiany gdaq.pl – przygotowanie prototypu witryny

Kolejna rzecz za jaką się wziąłem to przygotowanie do tworzenia strony internetowej.

To od czego zacząłem to otworzenie dokumentu tekstowego i stworzenie struktury menu strony. Aby przygotować taką strukturę należy spisać wszystko co chcemy, aby pojawiło się na naszej stronie i podzielić na zakładki tematyczne, które będą elementami w menu. Proszę pamiętać, aby nazwy te były krótkie, zwięzłe i rzeczowe. Nie starajmy się także na siłę tworzyć zakładek w menu, ma ono być proste, intuicyjne i pomocne dla internautów. Marek Kasperski w książce ?Projektowanie stron www. Użyteczność w praktyce? proponuje, aby elementy te wydrukować i rozłożyć przed sobą, a następnie przyporządkować podkategorie do kategorii głównych.

Struktura menu na mojej stronie będzie wyglądać następująco:

O nas
– o firmie
– lista klientów
– referencje
– historia firmy

Usługi
– usługi hostingowe
– projektowanie stron www
– projektowanie banerów

(wkrótce także pozycjonowanie)

Cennik

Portfolio
– Strony internetowe
– Banery

(wkrótce także pozycjonowanie)

Kontakt

Te elementy uznałem za najważniejsze. Jako, że blog jest dla mnie dość ważnym elementem kreowania wizerunki firmy bardzo możliwe, że pojawi się jeszcze w menu lub na stronie głównej.

Kolejną rzeczą jaką wykonałem to przygotowałem szkic, makietę strony głównej i podstron witryny. Tu także proponuję spisać sobie wszystkie elementy, które chcemy, aby znalazły się na stronie i przemyśleć, które z nich są tak ważne, żeby były na głównej. Początkowo u mnie na stronie głównej znalazły się następujące elementy:

1. Logo firmy
2. Menu narzędziowe
3. Menu główne
4. Wybrana praca z portfolio
5. Moje zdjęcie + button do otwarzania nagrania audio
6. Dane kontaktowe
7. Informacje z bloga
8. Formularz newslettera
9. Aktualności
10. Informacja o nas
11. Informacja o CMSie
12. Loga naszych klientów
13. Formularz zapytania ofertowego
14. Informacje o naszych usługach
15. Menu w stopce

Trzeba przyznać, że jak na prostą stronę firmową pojawiło się tu bardzo dużo elementów. Poniżej screen z makiety witryny.

Strona główna powinna zawierać jak najmniej elementów odwracających uwagę od NOA (najbardziej oczekiwanej akcji). To co nas interesuje to, żeby klient zadzwonił, lub wysłał do nas e-mail. Patrząc na to jak ja szukam firm do zlecenia usług i jak moi klienci to robią okazało się, że najważniejsze jest: portfolio, referencje oraz cennik. Czasem warto też, żeby było widać, że strona “żyje” np. w formie newsów.

Poniżej zmodyfikowana wersja szkicu witryny.

Jak widać usunąłem kilka zbędnych elementów ze strony głównej jak np. informacje o firmie, formularz newslettera, informacje z bloga. Uważam, że nie są to tak niezbędne elementy, aby klient nie mógł kliknąć w menu, aby odnaleźć te informacje. Dzięki temu jak widzisz na powyższych screenach strona stała się bardziej przejrzysta i czytelna.

Proponuję, abyś także dobrze przemyślał jakie elementy rzeczywiście są ważne, a jakie mogą znaleźć się w głębi witryny. Wiem, że pokazanie wszystkie na stronie głównej jest bardzo kusząca jednak klient w gęszczu informacji może się zagubić i opuści witrynę.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
GD Star Rating
a WordPress rating system
Czwarty krok zmiany gdaq.pl - przygotowanie prototypu witryny, 5.0 out of 5 based on 1 rating

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

2 komentarze

napisz komentarz
  • No no, ciekaw jestem końcowego projektu 🙂 Poki co odwaliłeś kawał dobrej roboty 🙂 powodzenia

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.