Rejestracja stron i blogów, ciąg dalszy problemów

Jakiś czas temu pisałem o problemach z zarejestrowaniem strony internetowej w sądzie. W internecie zawrzało gdyż wielu blogerów obawiało się o obowiązek rejestracji ich blogów. Nie było jasne jaka strona jej podlega, a jaka nie. Zastanawiające było jakby sądy poradziły sobie z tysiącami blogerów. Także jeden z moich czytelników zgłosił się z tym zapytaniem w związku z czym kontynuuję temat.

W maju 2008 roku zadałem pytanie o obowiązek rejestracji stron www jednej z poradni prawnych on-line. Dostałem odpowiedz, że nie jest to sprawa jasna jednak na wszelki wypadek warto stronę zarejestrować, aby uniknąć problemów. Po tym jak napisałem we wpisie “Rejestracja strony internetowej w sądzie czyżby to była fikcja?” próbowałem zarejestrować stronę jednak bez efektów.

W kwietniu tego roku zakupiłem kilkustronicowego pdf’a “Czy strona www podlega rejestracji jako prasa?”, aby zobaczyć co w tym temacie się zmieniło.

W kursie tym najpierw ustala się czym jest tak naprawdę prasa (co wymaga rejestracji):
– publikacje, które spełniły określone cechy w ustawie,
– środki masowego przekazywania,
– osoby zajmujące się działalnością dziennikarską.

Strona www jest uznawana za środek masowego przekazu, osoby piszące przykładowo na blogu są uznawania za dziennikarzy, natomiast artykuły znajdujące się na niej są dziełem udostępnionym publicznie. To kwalifikuje stronę internetową do rejestracji w sądzie jednak muszą być spełnione jeszcze następujące warunki:
– periodyczność,
– brak zamkniętej, jednorodnej całości,
– ukazywanie się nie rzadziej niż raz do roku,
– stały tytuł lub nazwa,
– numer bieżący i data.

I tutaj wiele stron nie spełnia tych warunków. Prędzej powiedziałbym, że co miesięczne newslettery, czy e-ziny spełniają te warunki. Pojawia się tutaj jeszcze kilka wątpliwości o czym możesz sam przeczytać w tym kursie. Więcej dowiedziałem się z tego pdf’a za 5zł niż porady prawnej za 120zł 🙂 aczkolwiek minął rok czasu i w tej kwestii mogło się wiele wyjaśnić.

Sprawa cały czas ciągnie się dalej. 22 października na interaktywnie ukazał się news, że blogi i serwisy społecznościowe nie podlegają rejestracji, jednak kilka dni później temat został wznowiony gdyż jak się okazało sprawa nie jest tak oczywista jak się wydawało “Jeśli blog nie jest prasą, to czym?”.

To zadziwiające, że kwestia rejestracji stron i blogów internetowych już od kilku lat nie jest jasna i wielu z nas nie wie co powinno w obecnej sytuacji zrobić. Ciekaw jestem ile jeszcze będziemy czekać na jasne określenie zasad rejestracji stron internetowych.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

2 komentarze

napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.