Jak zarobić na blogu, czyli sieci reklamowe dla blogerów

Dziś chciałem wspomnieć o pojawieniu się nowych miejsc reklamowych na blogu jednak uznałem, że warto przybliżyć mniej obeznanym osobom platformy reklamowe dla blogerów.

W celu zarobienia paru złotych na opłacenie hostingu, domeny etc. blogerzy umieszczają na swoich blogach reklamy.
Na moim blogu po kilku miesiącach pojawiły się dobrze mi znane i lubiane reklamy Google Adsense. Znajdują się one na samym początku i końcu każdego posta (w treści). W Adsense jest możliwość umieszczania reklam graficznych i tekstowych (ja preferuję tekstowe).

Wynagrodzenie otrzymuję za każdy wykonany klik przez internautę w reklamę. Kwota jest zależna od popularności branży, której dotyczy reklama. Reklamy dopasowywane są automatycznie do treści bloga. System pozwala ustawić filtr, aby nie wyświetlać niechcianych reklam. Wypłata po zebraniu 100$. Z tej platformy korzystają tak wielkie witryny jak gazeta.pl,

Kilka miesięcy temu pojawiły się testy platformy reklamowej AdTaily m.in. u Maćka Budzicha. Właściciel strony po zarejestrowaniu się, dodaniu kodu JS do strony, określeniu stawki za dzień wyświetlania reklamy oczekuje na kampanię. W moim przypadku stawka była blisko 5zł i czekałem na reklamę około 2 tygodni. Pojawiła się kampania reklamowa banku millenium z ogłoszeniem o pracę na stanowisko developera na jeden dzień.W przypadku Google wrzucam kod i za chwilę reklamy się pojawiają, tutaj działa to trochę inaczej. Klienci nie płacą nam za klik, ale za wyświetlanie reklamy przez cały dzień. U mnie reklamy Adsense są zdecydowanie bardziej opłacalne, w przypadku osób u których reklamy AdTaily chodzą cały czas i jest ich kilka, a i stawka jest większa być może jest to bardziej opłacalne. Aczkolwiek nie wiem czy Adsense nie przynosi więcej zysków (wkrótce o tym się przekonam). Reklamę umieściłem w sidebar u góry i zmniejszyłem cenę do 2zł za dzień.

AdTaily oferuje reklamy w nieinwazyjnej formie grafik o wielkości 125x125px.
Platforma bardzo ciekawa dla reklamodawców. Klient samemu wybiera strony na których chce się zareklamować oraz ilość dni tworzonej kampanii. Reklamy takie z reguły są bardzo tanie od symbolicznej złotówki za dzień po 100zł i więcej. W przypadku TomaszTopa.pl czy Blog.mediafun.pl jest to kwota 5-10zł co uważam za bardzo przyzwoitą stawkę przy oglądalności ich serwisów (Tomasz Topa około 40 tyś. miesięcznie dane z 2008 roku).
Niewątpliwie możliwość wykupienia niedrogiej reklamy dosłownie na jeden dzień daje nam bardzo duże możliwości. Warto przetestować reklamę na kilka dni zanim ulokujemy w niej większy budżet. Daje to nam także możliwość szybkiego reagowania na to co aktualnie dzieje się w świecie. Katalog tematyczny zawiera kilkadziesiąt kategorii po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kategorii.

To co dla mnie dodatkowo jako blogera jest interesujące to możliwość umieszczania własnych reklam poprzez AdTaily w momencie gdy nie są wykupione własne reklamy. Czyli póki klient się nie zgłosi mogę umieścić reklamy innych swoich usług, stron.

Kolejną platformą z której korzystają blogerzy jest Blogvertising
Ta sieć działa jeszcze inaczej. Bloger po rejestracji i zainstalowaniu kodu JS na stronie oczekuje na propozycję umieszczenia kampanii na jego blogu. Stawki są ustalane oddzielnie przy każdej kampanii reklamowej. Oczywiście do tej sieci także się przyłączyłem, ale niestety jeszcze nie miałem możliwości wyświetlania reklam tej sieci.
Nie wiem jak to jest w przypadku AdTaily jednak blogvertising oferuje blogerom co jakiś czas sprzęt do testowania przykładowo: telefony, monitory, aparaty fotograficzne.
Poza wyświetlaniem reklam, firma oferuje możliwość napisania artykułu o danym produkcie (umieszczeniu go na swojej stronie) i wynagrodzenie za to. Reklamodawca podaje wymagania co do wartości PR strony, długości tekstu, słów kluczowych zawartych w tekście.
Dodatkowo jeśli jesteś fachowcem w danej branży możesz zaoferować usługę pisania bloga firmowego poprzez tę platformę.
Patronat bloga to jeszcze jedna z usług oferowanych przez blogvertising.pl jest to wyłączność danej firmy na reklamę na danym blogu.
Blogvertising.pl wygląda na bardziej zaawansowaną wersję AdTaily aczkolwiek mi do gustu bardziej przypadł Adtaily wydaje się prostszy i przejrzystszy.

Zdecydowanie najszybciej zaczniesz zarabiać na AdSense, jednak warto sprawdzić także AdTaily i Blogvertising.
Osobiście polecam rejestrację we wszystkich platformach, instalację reklam wszystkich sieci i testowanie.
Poza blogiem w celach testowych przyłączyłem do AdTaily mój serwis motoryzacyjny automoto24.com.pl

AdTaily i Blogvertising to bardzo ciekawe platformy jednak wydaje się, że na razie jeszcze zbyt mało znane reklamodawcom bo jak widać po ilości partnerów AdTaily wydawców nie brakuje.

W sieci oczywiście znajdziesz jeszcze kilku wydawców ja wymieniłem tych najbardziej znanych i lubianych 🙂

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

2 komentarze

napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.