Kiedy rejestrować bazę użytkowników w GIODO?

>Na to pytanie powinien znać odpowiedź każdy kto poważnie bierze się za e-biznes. Każdy właściciel serwisu internetowego zawierającego dane osobowe internautów powinien zgłosić taką bazę do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Piotr Majewski twierdził swojego czasu, że bazę do Giodo należy zgłaszać tylko w przypadku posiadania danych osobowych, które bezwzględnie identyfikują człowieka np. PESEL. To się nie zmieniło jednak to czym jest dana osobowa już budzi wątpliwości. Jak twierdzi pracownik GIODO (z poniższego filmu) posiadanie jakiejkolwiek danej osobowej wymaga rejestracji bazy. Pytanie zatem co jest daną osobową? (“Czym są dane osobowe – wyjaśnienie ustawowej definicji”). Ostatnio sporo szumu na ten temat się zrobiło ze względu na wątpliwości czy przypadkiem adres IP to nie dana osobowa. Polecam artykuł na ten temat “GIODO przyjrzy się serwisowi Blox.pl”. Ponad 2 tygodnie temu na stronie lookr.tv pojawił się drugi film z pracownikiem GIODO odpowiadającym na pytania internautów w tych kwestiach. Z filmu możecie dowiedzieć jak i kto powinien zgłosić taki wniosek, jakie punkty w regulaminie serwisu umieścić, aby uniknąć nieporozumień… Myślę, że serwisy posiadające duże zbiory takich danych powinny je zarejestrować. Z tego co się zorientowałem koszt jest niewielki, a może zaoszczędzić kłopotów. Podobnie jak z rejestracją stron internetowych w sądach. Obowiązkiem naszym jest także aktualizacja tych danych cyt.: “… administratorzy danych mają obowiązek zgłaszania do GIODO zmian dokonanych w zbiorze, którego powinni dopełnić w ciągu 30 dni od daty ich wprowadzenia.”. Myślę, że do tematu trzeba podejść z dystansem i nie obawiać się, że w związku z posiadaniem komentarzy do artykułów na blogu w którym może pojawić się adres e-mail, nick… musimy rejestrować bazę danych. Jeśli chciałbyś poczytać więcej na temat rejestracji bazy użytkowników lub zgłosić taką bazę to zapraszam na stronę GIODO Rejestracja zbiorów danych osobowych.
Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
Kiedy rejestrować bazę użytkowników w GIODO?, 4.3 out of 5 based on 3 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

7 komentarzy

napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.