[huge_it_slider id='1']

Podsumowanie roku blogowania, dalsze plany…

Minął ponad rok czasu aktywnego blogowania i dziś zrobię małe podsumowanie. Początkowo (w 2007 roku kiedy po kilku wpisach porzuciłem pisanie) blog miał być o projektowaniu grafiki do stron www,  jednak moje zainteresowania przez ten czas zmierzyły w kilku innych kierunkach mianowicie: e-marketing, usability, e-biznes, pozycjonowanie… stąd też tematyka bloga uległa znacznemu rozszerzeniu.

Na blogu pojawiło się blisko 200 postów, 300 komentarzy, kilkanaście kategorii…

Poniżej przedstawiam statystyki oglądalności bloga.

Przekrój od 15 stycznia 2009 do końca marca 2010 roku

Na początku było bardzo dużo wpisów bo miałem sporo do powiedzenia (zaległości), a odwiedzalność na poziomie 30-60 osób dziennie. Na dobry początek nie było źle.
Wyszukiwarki 45%/45 osób
Witryny odsyłające 23%/114 osób
Bezpośrednie 68%/338 osób – podejrzewam, że w większości moje wejścia 🙂

Komentarzy było jak na lekarstwo więc ciężko było się motywować, ale twardo dalej pisałem.

Minął rok czasu i muszę powiedzieć, że blogowanie bardzo mi się spodobało, odwiedzalność poszybowała w górę na poziomie 300 UU dziennie, a i Wasza aktywność jest dużo większa.
Wyszukiwarki  5 982,00 (71,47%)
Witryny odsyłające  1 279,00 (15,28%)
Odwiedziny bezpośrednie  998,00 (11,92%)
Śr. czas spędzony w witrynie 00:01:28
Strony/odwiedziny: 1,58

Ruch na blogu w ponad 70% pochodzi z wyszukiwarek, część jest z wejść bezpośrednich no i oczywiście z innych stron na które składa się m.in.: strony z którymi wymieniłem się linkami, blogi na których się udzielam, blip, katalogi…

Statystyki te są dla mnie bardzo satysfakcjonujące, aczkolwiek wynika z nich, że większość odwiedzających bardzo rzadko powraca na bloga.

Liczba kategorii i zakres tematyczny bloga stale się rozrasta aczkolwiek staram się nie wybiegać poza tematykę projektowania stron, pozycjonowania, e-marketingu… czyli wszystkiego co związane z e-biznesem.

Od jakiegoś czasu w przypadku znalezienia ciekawostek, lub pojawieniu się na szkoleniach staram się udzielać na Blipie. Standardowo na blipie publikowane są informacje z kanału RSS bloga. Jak widzę ilość subskrybentów kanału RSS powoli, jednak cały czas rośnie co mnie bardzo cieszy.

Plany na przyszłość bloga to rozbudowa, lub zmiana szablonu, a co dla Ciebie ciekawsze to umieszczanie video tutoriali. Aktualnie jestem w trakcie poszukiwania odpowiedniego oprogramowania do tego celu. Planuję też co miesiąc wysyłać mailing do zarejestrowanych użytkowników na liście mailingowej z najciekawszymi postami miesiąca. Chciałbym jeszcze zwiększyć Twoją aktywność, komentowanie na moim blogu jednak na razie nie mam pomysłu jak to zrobić. Umieszczenie z prawej strony JS sugester, który miał ułatwić Ci kontakt ze mną niestety nie poskutkował. Będę musiał pomyśleć być może nad nagradzaniem najaktywniejszych komentujących.

Poza blogiem. Około miesiąca temu rozpocząłem pisanie ebooka dotyczącego sposobów na pozyskanie za darmo, lub za niewielką kwotę ruchu na stronę www. Pisanie to wstrzymałem bo znalazłem kilka podobnych kursów i chcę się z nimi zapoznać, aby zobaczyć czy nie będę dublował wiedzy, którą sam chcę przekazać. Poza tym planuję napisanie kilku stronicowych publikacji, które będą publikowane po zapisaniu się na listę mailingową. Dodatkowo, aby ułatwić Ci to pod każdym postem znajduje się formularz do zapisu na listę mailingową.

Pisanie bloga, dzielenie się z Tobą wiedzą sprawia mi wiele przyjemności. Jak widać staram się dotrzeć do Ciebie poprzez na różne sposoby blip, rss, wkrótce e-mail i będę pracował nad tym, aby mieć z czytelnikami bliższy kontakt. To czego bym sobie życzył na następny rok blogowania to większej aktywności z Waszej strony i pisania postów, które będą dla Was jeszcze ciekawsze niż do tej pory.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

8 komentarzy

napisz komentarz
  • Myślę, że musisz popracować na szatą graficzną bloga. Przyznam, że za 1 razem też nie dodałem do rss’ów, bo blog wyglądał tak zwyczajnie – co za tym idzie “mało profesjonalnie”. Myślę, że gdybyś dodał trochę ponadprzeciętności miałbyś więcej stałych czytelników =)

  • Podoba mi się twoja systematyczność w pisaniu. Efekty widać najlepiej po wykresie odwiedzin, który stale pnie się w górę. Powodzenia 🙂

  • Co prawda do prawa. Częste blogowanie skłania nas internatów do powrotu na bloga:) – nie musi być to codzienne postowanie, ale tak raz w tygodniu miło byłoby przeczytać coś nowego i interesującego.

    Pozdrawiam Maritos 🙂

  • Ja kilka miesięcy temu dodałem Twoją stronę do ulubionych. Niedawno sobie o niej przypomniałem i zaczynam wysztko po trochu czytać.

    Trochę wiedzy już się tu nagromadziło 😉

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.