Darmowy miesięcznik o grafice komputerowej!

Znam 2 miesięczniki o grafice komputerowej dostępne na naszym rynku. Jeden z nich to PSD, a drugi ComputerArts. Tydzień temu pomyślałem, że chętnie podszkoliłbym się z PS w bardziej zaawansowanych technikach, aby polepszyć jakość tworzonych przeze mnie projektów stron www. Na myśl przyszły mi właśnie oba miesięczniki i miałem się wybrać do empiku zobaczyć co ciekawego w nich się publikuje, ewentualnie sprawdzić jakąś książkę o efektach w PS.  Dziś jako subskrybent otrzymałem e-mail, że PSD będzie dostępne za darmo w wersji on-line.

Od dziś .PSD online. Drodzy, czytelnicy, dziś udostępniamy pierwsze darmowe wydanie magazynu .PSD Photoshop. Magazyn możesz ściągnąć ze strony WWW w formacie .PDF. Jest to wydanie 6/2010 i poświęcamy je Photoshop CS5 oraz pracom grafików z agencji reklamowych. Od dziś każde kolejne wydanie .PSD będzie darmowe i w takiej właśnie postaci. Życzymy miłej lektury i nauki grafiki komputerowej.”

Nie wiem czemu zdecydowano się na jego udostępnianie on-line za darmowe, ale to bardzo ostre posunięcie. Miesięcznik kosztował blisko 30zł. Je Dodatkowo od jakiegoś czasu po zapisaniu się na listę mailingową otrzymujemy możliwość ściągania artykułów z tutorialami. PSD stało się darmową skarbnicą wiedzy o PS. Ciekaw jestem ile czasu przetrwa jako darmowa wersja (jak na razie nie dostaję żadnego spamu). Wydawca z pewnością zbierze dzięki takiemu posunięciu masę e-maili i może w tym tkwi sekret. Być może zechce zachęcić reklamodawców do reklamy nie tylko w miesięczniku, ale także w mailingu z możliwością dotarcia do niemałej listy subskrybentów. Możliwości jest wiele choćby zamknięcie miesięcznika i próba zyskania listy mailingowej przed finałem. Dziś wysłałem e-mail z zapytaniem do redakcji i mam nadzieję, że wkrótce uzyskam jakieś informacje.

Już teraz zapraszam Cię do pobrania najnowszego wydania magazynu .PSD.
W archiwach znalazłem także styczniowy numer dostępny w całości za darmo (ściągnij).

Ps. Swoją drogą ciekawe jak wyjdzie na tym wszystkim konkurencja 🙂

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości, lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.

——————–
06.05.2010
Reakcja redakcji była szybka i dzisiaj otrzymałem następującą informację:
“Decyzja wynika z obecnej sytuacji na rynku prasy oraz z tego, że nasz szef lubi wdrażać “pionierskie” pomysły w życie. Uważamy, że tendencja jest taka, że nie może być inaczej niż to w końcu większość tytułów będzie online. Jesteśmy darmowi by dotrzeć do jak największej ilości czytelników.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

5 komentarzy

napisz komentarz
 • Cześć Sławek,
  kiedyś ubiegałem się o pracę u nich na stanowisku Operator DTP. Z tego co wiem, już wtedy (czyli jakieś 3 lata temu) mieli problemy, nie szła im prenumerata a i sprzedaż była słaba, utrzymywali się głównie z reklamodawców. Swoją drogą może to właśnie było przyczyną ich problemów, gdyż w pewnym momencie 40% pisma to były reklamy, poza tym 3-4 “tutoriale” a reszta to były galerie i kilka artykułów. Patrząc wówczas z perspektywy początkującego “grafika” czy też może nie wyolbrzymiając – “użytkownika Photoshop’a” to pismo w zasadzie nie było mi w niczym przydatne. Dlatego też zrezygnowałem z jego prenumeraty. Większość artykułów i tak można było przeczytać na ich stronie, przeważnie też ktoś publikował jego skany w sieciach P2P. Raz w roku można było ściągnąć oryginalne PDF-y udostępniane publicznie przez prenumeratorów (Raz w roku prenumeratorzy dostawali CD z PDF-ami).
  Kilka miesięcy później czytałem, że mieli się zwijać z rynku. Czemu nadal istnieją nie wiem, nie interesowałem się, ale nie jest chyba z nimi najlepiej bo nawet WWW mają teraz bardzo skąpą. Kiedyś obfitowała w różne tutki nie tylko zamieszczane na łamach pisma. Teraz widzę, że ograniczają się do tego, co wydają, lub też to, o czym myślę jest zaszyte gdzieś głęboko i ścieżka do tego nie jest tak intuicyjna :).
  Krótko mówiąc, chyba dobrze, że są darmowi 🙂

  Pozdrawiam serdecznie

  Patryk – były informer z HRK 🙂

 • Witaj Patryku! Też słyszałem, że wiele ich tutoriali można było swobodnie znaleźć na polskich i zagranicznych blogach, stronach. Podobno nie było to nic odkrywczego, aczkolwiek sam nigdy nie prenumerowałem miesięcznika.
  Teraz jest darmowy więc jak najbardziej polecam jego czytanie 🙂

 • Witam potrzebny mi jest jakiś miesięcznik z tematem grafika komputerowa. Proszę podeślijcie mi jakieś tytuły miesięczników na mój e-mail. Wybieram się na studia grafiki komputerowej ale chciałabym coś na ten temat wiecej poczytac i ewentualnie się poduczyc. Z góry dzięki.

  • Poza psd darmowego raczej nic wartosciowego nie znajdziesz, z płatnych ComputerArts. Warto czytac rozne strony z tutorialami, fora, blogi… to jest ogromna skarbnica wiedzy.
   Swoja droga jako, ze przygotowuje wpis na temat tego gdzie studiowac, aby zdobyc zawod grafika moze podzielisz sie informacja na jaka uczelnie sie wybierasz?

 • Niestety moim zdaniem nie znajdziemy na polskim rynku nic naprawdę wartego uwagi w dziedzinie prasy o grafice. A dlaczego tak się dzieje ? To dość proste…. każdy maży o tym by rysować to chyba dość pierwotna potrzeba i nadle okazało się że jak treba było na rynku szukać grafika ze świecą co to potrafił rysować projekty na kompie to kilka lat po wydaniu psd już gdzie nie rzucisz kamieniem tam grafik. Taka prawda panowie. Ale pomimo tego rynek nadal pozostaje niszowy. Pozatm gazeta jesty mało opłacalna > bo musi być wydawana na dobrym papierze, na drukarni też nie mardzo da sie zaoszczędzić, musi mieć wiele stron no i w końcu niewielu ją kupi. A koszty dystrybucji rosną na tyle że da się dotrzeć bez prenumeraty tylko do dużych miast, a dowożenie prenymeraty do wielu małych wiosek najzwyczajniej się nie opłaca (przelicznik km i wagi ładunku kontra docelowe zyski + a tych w przypadku gazety oglnopolskiej nie da sie podwzszyc). Eh mam nadzieje że choć chaotycznie to wytłumaczyłem dlaczego raczej nie widzę by powstało jakies następne liczące sie pismo na rynku grafiki…. i pozostaje kupywanie w empiku gazetek anglojęzycznych za ponad 100 pln.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.