Jak za darmo stworzyć “diabelsko skuteczną reklamę”?

Kilka tygodniu temu natknąłem się na dość ciekawie wyglądający skrypt reklamy pt.: “BottomAd”. Bardzo byłem ciekaw skuteczność tego typu form reklamowych i poszperałem w sieci w poszukiwaniu darmowych skryptów reklam narożnych, żółtych karteczek czy też takich pasków przyklejonych do strony. Po jakimś czasie uświadomiłem sobie, że nie potrzebuję do tego żadnego skryptu i wystarczy mi do tego tylko i wyłącznie grafika + css.

Oto przykład takich reklam:

Reklama e-booka o e-mail marketingu na dole strony


Reklama e-booka o pozycjonowaniu na dole strony

Reklamy te były przyklejone do dołu przeglądarki. Przewijając stronę reklama cały czas była widoczna.

Jak wykonać tego typu reklamę?

1. Najpierw przygotowałem grafikę reklamową. Standardowo użyłem do tego Fireworks aczkolwiek swobodnie można skorzystać z darmowego Gimp’a czy innego narzędzia.

2. Następnie w kodzie html wpisałem poniższy kod

<a href=”link do reklamowanego produktu” target=”_blank”><div id=”bottom_ad”><img src=”adres obrazka”></div></a>

3. W pliku css  opisałem diva “bottom_ad”.

#bottom_ad{background-color:#273961; width:100%; height:76px; position:fixed; bottom:0px; left:0px; z-index:100; text-align:center;}

Nadałem mu tło, pełną szerokość, wysokość reklamy, środkując i przede wszystkich używając polecenia position:fixed z marginesem od dołu zerowym dzięki czemu uzyskałem reklamę przyklejoną do dołu okna przeglądarki. Reklama wyświetlała się poprawnie w IE6, IE7, FF i Operze.

Nie uzyskałem dokładnego efektu jak w skrypcie o którym mówiłem na początku bo np. u mnie nie było przycisku zamykającego reklamę jednak mimo wszystko działało to bardzo podobnie. Grafikę zrobiłem płaską jednak nic nie stało na przeszkodzie, aby dodać przestrzenną książkę czy też pudełko.

Po wyświetlaniu przez około 2 tygodnie tej reklamy na blogu nie zauważyłem “diabelnej skuteczności” 🙂 być może to kwestia produktu, jego przedstawienia… Słyszałem, że tego typu formy reklamy są mało skuteczne i przekonałem się o tym osobiście. Mimo wszystko proponuję, abyś sam ją wypróbował. W związku z instalację tej reklamy bardzo obawiałem się drastycznego zwiększenia wskaźnika odrzuceń jednak jak się później okazało niepotrzebnie.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości, lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Jak za darmo stworzyć "diabelsko skuteczną reklamę"?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

10 komentarzy

napisz komentarz
 • Sam kiedyś szukałem podobnego skryptu. Twoje rozwiązanie jest całkiem ok, tyle tylko że przy tego typu reklamie – możliwość zamknięcia wydaje się kluczowa. Jeśli użytkownik nie będzie mógł tego zamknąć, to może się trochę zdenerwować 😉

 • Niby tak jednak jak pisałem wskaźnik odrzuceń nie wzrósł 🙂
  Myślę, że opisany przeze mnie sposób jest dobry na przetestowanie tego typu formy reklamy bez inwestycji.

 • Tego typu reklama wygląda dość fajnie, ciekawy jestem jak ich skuteczność, chodzi mi o same kliknięcia, no właśnie, reklama już zniknęła czy okazała się nieskuteczna?

 • Niestety, ale w ciągu 2 tygodni wygenerowało mi to sprzedaż jednego niedrogiego produktu.
  Jak pisałem w poście być może produkt nie najlepiej dobrany do grupy, a być może opracowanie graficzne reklamy.
  Zachęcam Cię do samodzielnego przetestowania tej formy reklamy.

 • Ok, ale czy krzyżyk zamykający zwiększy skuteczność reklamy? nie wydaje mi się. Nie jest to popup wiec myślę ze do przeżycia 🙂 Pytanie jest tak naprawdę o skuteczność tej formy reklamy.
  Jakie macie doświadczenia w tej kwestii ?

 • No pewnie nie zwiększy, ale czytelnik nie zamknie tak szybko strony 😉

  Utrudnia trochę czytanie i przeglądanie np. stopki już nie zobaczysz.

  Kurcze przydałby Ci się tutaj plugin do powiadomień o odpowiedzi na komentarz 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.