Jak sprawdzić wartość linka?

Zanim zdecydujesz się na wymianę linkiem z inną stroną, czy też zechcesz kupić link wypadałoby sprawdzić jego wartość. Polecam sprawdzić pagerank (PR),  linki zwrotne (BL), ilość podstron, parametr nofollow.

Pagerank powie Ci o wartości strony według Google w zakresie od 1 do 10. Mnie  interesują linki powyżej PR5 są dość drogie, ale bardzo mocne i pomagają w pozycjonowaniu strony.

Backlink to ilość linków prowadzących do strony. Warto sprawdzić ile witryn linkuje do strony na której chcemy umieścić link oraz jakiego typu są to linki (linku z wartościowych stron czy też samych katalogów).

O ilości podstron wspomniałem z tego względu, że na allegro bardzo często pojawia się możliwość umieszczenia linku np. na stronie o wartości PR5 jednak po wejściu na nią okazuje się, że jest to jedna strona bez żadnych podstron. Po pierwsze bardzo możliwe, że ten PR nie jest prawdziwy, a po drugie uważam, że wartość takiego linka będzie mniejsza niż na stronie z większą ilością podstron. Zauważ, że gdy twój link zostanie umieszczony w stopce strony, która ma 100 podstron to pojawi się on na 100 podstronach. Nie będzie to traktowane jak 100 linków PR5 jednak mimo wszystko jego wartość będzie wyższa.

Znów na allegro :), od jakiegoś czasu zaczęly się pojawiać link z parametrem rell=”nofollow”. Sprzedający w aukcji informują o tym jednak z pewnością nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego co taki parametr w linku oznacza. Rell=”nofollow” mówi wyszukiwarce, żeby zignorowala link. Czyli jego wartość pod wyszukiwarki jest żadna (jedynie pod internautów, którzy być może w niego klikną). Parametr ten m.in. jest często stosowany na blogach czy forach by zabezpieczyć się przed spamowaniem.

Zdobycie linka o dużej wartości z mocnej strony i do tego pokrewnej tematycznie jest nie lada sztuką jednak warto poświęcić czas, aby nasz link nie pojawial się na jakiejkolwiek stronie z wysokim PR, a stronie która ma związek z naszą. Przykładowo do tego bloga posiadam link ze strony www.poradnik-webmastera.com PR6 (kursy html, js…).

W celu sprawdzenia wielu parametrów strony z pomocą przychodzi nam wiele narzędzi on-line. Polecam stronę www.smartpagerank.com, która jest bardzo dobrym narzędziem do takiej analizy. Możesz sprawdzić na niej m.in:

  • pagerank,
  • wiek domeny,
  • ruch na stronie (pobierany z Alexa.com),
  • ilość linków zwrotnych,
  • ilość zaindeksowanych podstron,
  • wartość strony określoną w $.

Dodatkowo można otrzymywać na e-mail informacje na temat zmiany PR naszej strony, wygenerować sobie button z wartością naszej strony w $, a także grafikę z PR naszej strony.

Poniżej umieścilem linki do kilku innych narzędzi z których zdarza mi się korzystać:
www.ranking.net.pl – wskazuje wartość pr, oraz ranking wg alexa.com,
www.backlinkwatch.com – wyświetla listę stron linkujących  jeśli są linki z nofollow to je oflagowuje, pokazuje anchor tekst,
www.domain-pop.com – wskazuje ilość linków zwrotnych + ilość domen z których one pochodzą, listę stron z linkami zwrotnymi,
www.iwebtool.com/backlink_checker

Zachęcam Cię do sprawdzania linków szczególnie jeśli masz za nie płacić. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie naprawdę wartościowego linka. Ostatnio udało mi się znaleźć link o wartości PR5 za 40zł miesięcznie. Polecam Ci oczywiście wymianę linkami zamiast płacenie za nie.

Poszukując wartościowego źródła linków warto zainteresować się profilami na forach czy serwisach web2.0, które nie tylko pozwolą Ci na umieszczenie linka, ale przy odpowiednim prowadzeniu profili także naturalnego ruchu na Twoją stronę. Więcej informacji znajdziesz tutaj >>

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości, lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.9/5 (15 votes cast)
Jak sprawdzić wartość linka?, 4.9 out of 5 based on 15 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

31 komentarzy

napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.