7 powodów dla, których nie powinieneś korzystać z flasha. Flash Twój wróg!

Dzisiejszy wpis kieruję zarówno do grafików jak i pozycjonerów. Jego szkic leżał od kilku miesięcy jednak informacja na temat lepszej indeksacji flasha skłoniła mnie wreszcie do jego publikacji.

Dla osób, które nie wiedzą co to jest technologia flash słowem wstępu powiem, że są to animacje na stronach internetowych. Od prostych banerów, aż po całe strony (z reguły mocno przeładowane efektami). Kiedyś byłem wielkim zwolennikiem tej technologii ze względu na możliwość kreatywnego wyżycia się. Z czasem jednak, kiedy zacząłem interesować się pozycjonowaniem odstawiłem flasha na półkę i odpuściłem go sobie ze względu na problemy z czytaniem jego zawartości przez wyszukiwarki. Swoją droga mimo, że technologia flash istnieje od 1996 roku, czyli blisko 15lat cały czas uważam, że się nie przyjęła i nie rokuję dla niej zbyt dobrze. Ostatnie informacje wskazują, że za kilka lat kolejne wersje html’a mogą ją zastąpić.

W poniższym artykule chcę Ci wskazać kilka wad stosowania technologii flash w stronach internetowych.

 1. Strona we flashu w jednym pliku. Z reguły strona we flashu jest jednym dużym plikiem filmowym SWF zawierającym wszystkie informacje znajdujące się na stronie. Google nie radzi sobie z czytaniem jego zawartości i nie widzi w nim tekstu. Google widzi kod html strony w której jest osadzona animacja. Strony w html’u, składają się z dziesiątek, setek …  dokumentów zawierających tekst, który Google swobodnie czyta i bez problemu indeksuje.
 2. Stały adres strony. W większości stron flashowych przy przełączaniu się pomiędzy różnymi podstronami adres się nie zmienia. W związku z tym zawsze musisz linkować do strony głównej, nawet jeśli artykuł znajduje się błębiej w strukturze strony. Dodatkowo tracisz możliwość umieszczania słów kluczowych w adresie url.
 3. Zbędne animacje we flashu. Technologia flash jest czasami stosowana do zrobienia ciekawego menu na stronie html ‘owej. Jak najbardziej robienie flasha dodatkiem do strony, a nie całej strony we flashu jest świetnym rozwiązaniem np. zrobienie animowanego nagłówka strony. Niestety, ale webmasterzy czasami stosuję tę technologię do tworzenia menu. Takie rozwiązanie nie jest dobre bo Google nie może podążać linkami zawartymi w menu.
 4. Wtyczki blokujące flasha. Internauci mogą wyłączyć wyświetlanie flasha w przeglądarce co może być tragiczne w skutkach dla Twojej strony. Jeśli stworzyłeś menu we flashu to internauci nie będą się mogli po niej poruszać. Warto też pomyśleć o użytkownikach mobilnych, którzy w telefonach nie maja obsługi tej technologii, a jest ich co raz więcej. Jeśli zrobiłeś nawigację we flashu stwórz alternatywe rozwiązanie w html.
 5. Zbędny flash. Na wielu stronach korzysta się z tej technologii, aby zrobić efektowny przycisk, czy też “fajne animacje”, lub po prostu, by nie przeładowywać strony. Moim zdaniem jest to bez sensu, bo przede wszystkim powinieneś zadbać o jak największy dostęp do informacji na stronie, a animacje wprawią w zachwyt tylko właściciela strony, a dla klientów z reguły są przeszkodą.
 6. Stosowanie intra. Miałem kilku krotnie do czynienia z klientami, którzy koniecznie chcieli mieć into przed wejściem na stronę. Intro zawierało kilka zdjęć, animowane logo oraz wybór wersji językowej. Od internauty wymagane jest kolejne kliknięcie w celu przejścia na stronę więc utrudniamy mu wizytę. Oczywiście intro jest we flashu więc utrudniamy też życie wyszukiwarkom. Zaznaczę, że w większości przypadków intro nic nie wnosi. Jeśli musisz robić intro, to daj możliwość przejścia dalej bez konieczności jego oglądania.
 7. Waga strony. W związku z tym, że jak wcześniej wspomniałem strony we flashu są często przeładowane efektami to ich waga nierzadko jest zabójcza dla internautów. Strony takie potrafią ważyć nawet po kilka MB. Może w tych czasach nie wydaje się to takie straszne jednak mimo wszystko zalecam ostrożność. Temat ten poruszałem przy okazji postu o banerach we flashu “Jak nie zabić strony banerami we flashu”.
 8. Pozycjonowanie bez optymalizacji. Jako, że google ma spore problemy z indeksacją treści na stronie i w kwestii jej optymalizacji nie wiele możesz zrobić to pozycjonując stronę musisz  skupić na linkowaniu. Wierz mi, że sama optymalizacja strony bardzo często wiele potrafi zdziałać jednak tutaj jest ona niedostępna

Warto przemyśleć czy zastosowanie na stronie technologii flash to na pewno dobry krok w stronę klienta. Jeśli musisz stworzyć stronę we flashu, proponuję stworzyć także wersję html. Moim zdaniem jeśli nie jesteś właścicielem studia filmowego, agencji interaktywnej… to swobodnie możesz sobie odpuścić wykorzystanie tej technologii. Jak wcześniej wspomniałem Google na swoim blogu informuje o poprawie indeksowania stron flashowych więc mam nadzieję, że wkrótce większość powyższych problemów zniknie i swobodnie będzie można skorzystać z tej technologii.

Jakie Ty masz spostrzeżenia odnośnie stosowania tej technologii? Podziel się swoja opinią wpisując poniżej komentarz!
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
7 powodów dla, których nie powinieneś korzystać z flasha. Flash Twój wróg!, 5.0 out of 5 based on 1 rating

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

5 komentarzy

napisz komentarz
 • Świetne podsumowanie!

  Przyznam, że nawet, jesli Google pójdzie tak daleko i zacznie w pełni indeksować strony oparte na Flashu to i tak zostaję przy WordPress i kodzie 🙂 Łatwość konfiguracji, wysoki poziom dostosowania do potrzeb użytkownika, łatwość wprowadzania nawet radykalnych zmian. Pojedyncze lementy flashowe, tak, ale absolutnie nie całe strony.
  Cytowana strona mbp.net.pl wygląda fatalnie, jak dla mnie dobór kolorów i grafiki odstrasza od korzystania z oferowanych tam usług 😉

 • Witam! Świetny artykuł zgadzam się w zupełności. Pamiętam czasy studiów kiedy wykłócałem się z wykładowcą o bezsensowności nauki tego programu

 • Ale żeby odpalić FLASHA na androidzie nie trzeba wielkich nakładów pracy – instalujemy alternatywna przeglądarkę z oficjalnego sklepu i wszystko działa jak należy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.