Podsumowanie blogowania w 2010 roku

WJako, że zbliża się koniec roku warto zrobić krótkie podsumowanie co udało się zrobić w 2010 roku i listę planów na rok 2011.

Mimo, iż 25 września 2009 roku w moim życiu pojawiły się 2 pociechy i obawiałem się, że nie znajdę czasu na prowadzenie bloga to jednak udało się. Blog i jego aktywni czytelnicy mnie uzależnili i nie mogłem zawiesić pisania za co Ci bardzo dziękuję.

 1. Przeciętnie utrzymałem pisanie 1 posta tygodniowo (65 postów w tym roku) co spełnia moje wcześniejsze założenia, aczkolwiek możliwe, że w tym roku będzie rzadziej, a konkretniej.
 2. Mimo, że wcześniej co raz bardziej rozszerzałem tematykę bloga to teraz idę w drugą stronę i staram się ją zawęzić do webdesign’u oraz seo. W tym roku mam zamiar skupić się przede wszystkim na pozycjonowaniu.
 3. To co mnie bardzo cieszy to, to, że zacząłeś komentować moje wpisy. Wierz mi pisanie bez feedbacku jest bardzo trudne. Teraz nierzadko zdarza się, że pod wpisem pojawia się ponad 10 komentarzy i wywiązuje się dyskusja. To uznaje za sukces bloga w 2010 roku 🙂 (było to moim celem podczas podsumowania 2009 roku). Jak widać po tabeli z liczbą komentarzy w danych miesiącach (patrz niżej) ich liczba cały czas rośnie. Jako, że statystyki się nie zmieniają wynika z tego, że chyba co raz lepiej trafiam w interesujące Cię tematy.
 4. W tym roku udało mi się także zorganizować kilka konkursów z nagrodami we własnym zakresie.
 5. Blog został zintegrowany z najpopularniejszym serwisem SM Facebook gdzie informuję użytkowników o nowych wpisach na funpage’u bloga . Automatycznie na tablicy umieszczane są też moje blipnięcia głównie na temat seo. Kanał z blipa jest automatycznie zasysany przez Tweetera.
 6. Jeśli chodzi o blipa to niestety liczba obserwujących specjalnie nie wzrosła. Nie mam tyle czasu, aby pisać ciekawie na blipe, żeby ilość folowersów rosła, tutaj trzeba być cały czas aktywnym. Dzięki blipowi udało mi się nawiązać kilka kontaktów biznesowych co bardzo sobie cenię.
 7. Niecałe 2 tygodnie temu uruchomiłem mobilną wersje bloga co planowałem od dłuższego czasu.

Co w roku 2011?
Jak wcześniej wspomniałem chcę się skupić na pozycjonowaniu. Pewnie zauważyłeś, że większość ostatnich wpisów krąży wokół tematyki seo i z tego co widzę temat jest dla Ciebie interesujący.
Liczę na feedback na temat interesujących Cię tematów. Ostatni konkurs pozwolił mi zebrać kilka ciekawych tematów jednak chciałbym otrzymywać częściej takie propozycje, aby pisać rzeczywiście o tym co Cię interesuje.
Od jakiegoś czasu myślę o wyjściu z pisaniem poza blog i mam nadzieje, że uda mi się coś w tym temacie zdziałać.

Poza tym będę się starał robić testy softu dla pozycjonerów, wywiady, testy seo, konkursy z nagrodami (chcę zdobyć sponsorów). Czekam na Twoje sugestie odnośnie bloga i tematów w komentarzach.

W tym roku planuję stworzyć kilka produktów informacyjnych i promować je za pomocą bloga. Zacznę od listy mocnych katalogów z czym niestety, ale mam poślizg (będzie za to promocja). Kolejny będzie solidny darmowy e-mailowy kurs pozycjonowania, a co dalej zobaczymy. Chciałbym, aby blog jeśli nie bezpośrednio to pośrednio przyczynił się do generowania przychodów.

Statystyki

Oglądalność bloga utrzymuje się mniej więcej na poziomie 200-300 UU dziennie.  Tak samo jak w 2009 tak i teraz niestety liczba powracających użytkowników to zaledwie 20 %. Nie wiem co, ale musze cos z tym zrobic :). Źródła wejść rozchodzą się jak w poprzednim roku: wyszukiwarki 72%, witryny odsyłające 13%, odwiedziny bezpośrednie 13%.

Poniżej trochę danych statystycznych z bloga.

Liczba komentarzy w miesiącach 2010 r.
Styczeń: 17 (3.93%)
Luty: 22 (5.08%)
Marzec: 27 (6.24%)
Kwiecień: 29 (6.7%)
Maj: 38 (8.78%)
Czerwiec: 20 (4.62%)
Lipiec: 31 (7.16%)
Sierpień: 49 (11.32%)
Wrzesień: 51 (11.78%)
Październik: 54 (12.47%)
Listopad: 37 (8.55%)
Grudzień: 58 (13.39%)
10 najczęściej komentujących:
 • Ząbek: 27 komentarzy
 • Darek: 12 komentarzy
 • Wesele: 12 komentarzy
 • jsmp: 10 komentarzy
 • Marcin Godlewski: 10 komentarzy
 • shpyo: 8 komentarzy
 • de_mon: 7 komentarzy
 • joomlab: 7 komentarzy
 • Paweł Pela: 7 komentarzy
 • Rabin: 6 komentarzy
5 najczęściej komentowanych wpisów:

Wszystkim czytelnikom, komentatorom bardzo dziękuję za kolejny rok na blogu! Zapraszam Cię do subskrybowania kanału rss, obserwowania mnie na blipie oraz facebook’u i regularnego odwiedzania bloga.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Podsumowanie blogowania w 2010 roku, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

jeden komentarz

napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.