Ale wpadka! Przypadkowy test “nofollow”

Moja strona kurs pozycjonowania była postawiona jako statyczna strona w html. Z pewnych względów w wekend postanowiłem ją przerobić na wordpress.

Co jakiś czas sprawdzam pozycje strony w Google. Dzisiaj bardzo zaskoczył mnie title oraz description jaki ujrzałem w wyszukiwarce

WTF? Brak ustawionego przeze mnie title oraz description wyglądało słabo. Zupełnie nie wiedziałem o co chodzi. Wcześniej wszystkobyło w porządku. Sprawdzam źródło strony title, description, keywords na miejscu, ale…

no właśnie oczom moim ukazał się noindex, nofollow

Zainstalowałem Platinium Seo Pack wrzuciłem tytuł, opis i słowa kluczowe, sprawdzam…

dalej to samo, a pod tym tagi z Platinium Seo Pack + index follow… i nagle mnie olśniło 🙂 Wszedłem w ustawienia prywatności w pa wordpress no i zaznaczone miałem nie indeksowanie bloga.

Zawsze jak instaluje wordpress to zaznaczam to, aby blog nie był indeksowany dopóki go nie ukończę. W tym przypadku zapomniałem zmienić tej opcji i to było powodem problemów.

Mimo wprowadzenia parametru noindex strona dalej pojawiała się w wyszukiwarce z innymi tagami, ale jednak była cały czas obecna. Google wychwyciło to dość szybko, ciekawe jak szybko wygląd strony w Google powróci do poprzedniego wyglądu. Wpis ten jest potwierdzeniem, że noindex czy inne parametry (jakiś czas temu Lexy pisała o robot.txt) są tylko sugestią dla Google, jednak nie musi się on do nich stosować.

Ja już nauczkę dostałem, Ty ucz się na moim błędach 🙂

aktualizacja 24.06

Dziś po północy w GWT znalazłem blokowanie wyszukiwarek w pliku robots.txt. Nie wiem co powodowało tę blokadę, jednak już dziś rano strona w Google wygląda poprawnie, a strona na 2 frazy podniosła się o 5, 6 miejsc, a na jedną o 20.

Czekam na komentarze z ciekawymi wpadkami z nofollow

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

5 komentarzy

napisz komentarz
 • Dokładnie to samo kiedyś już opisałem u siebie. Właśnie po "dziwnym title i description" można praktuycznie na 100% mieć pewność, że nasz WP ma złe ustawienia prywatności 🙂

 • Takie błędy mają jeden plus – właśnie to, że możesz na ich podstawie przygotować ciekawy wpis albo dorzucić do kursu listę często popełnianych błędów tego typu 😉

  "Wpis ten jest potwierdzeniem, że noindex czy inne parametry (jakiś czas temu Lexy pisała o robot.txt) są tylko sugestią dla Google, jednak nie musi się on do nich stosować."
  No właśnie noindex powinien całkowicie uniemożliwić indeksację. Tylko w przypadku robots.txt może dojść do indeksacji, tyle że bez tytułu i opisu (tak jak pokazałeś na screenie). Jeśli miałeś zarówno blokadę w robots.txt, jak i noindex w metach, to robot po prostu nie mógł się przez blokadę dostać do met i zobaczyć, że ma tego nie indeksować. Ale jeśli mógł dojść do met to strona powinna zostać wyindeksowana.

 • Diabeł tkwi w szczegółach. Przy dużej liczbie pracy bardzo łatwo o pomyłkę. Niech rękę podniesie ten, który nie zaliczył żadnej wpadki 🙂

 • Też miałem to samo, ustawiłem sitemap i robot nie mógł dostać się do witryny. Jaka wtopa, 2 miesiące kombinowałem o co biega- aż trafiłem na tego bloga i dzięki autorowi tego wpisu robot Google nareszcie się dostał do mojego bloga.
  Pozdrawiam

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.