Czy Panda już jest w Polsce? Krótka historia.

Za ten wpis miałem się wziąć pod koniec kwietnia po zauważeniu sporych spadków pozycji stron, jednak do tej pory go nie opublikowałem dlaczego?

Gdy zobaczyłem dość drastyczne spadki na kilkunastu stronach pierwsze co, to pomyślałem “panda” choć dziw mnie wziął, że tak wartościowe strony ją zainteresowały no, ale widocznie tak musi być. Szczęście w nieszczęściu, ale okazało się, że to nie były spadki tylko tymczasowy problem z moim narzędziem do monitoringu pozycji stron w Google 🙂 Jak się szybko okazało, wszystkie strony mają się dobrze w rankingu i większych zmian nie zauważyłem. Jak widać panika związana z Pandą mnie też ogarnęła 🙂

W związku z zeszłotygodniową informacją o nowej wersji pandy postanowiłem kilka słów o niej napisać, zebrać dotychczasowe opublikowane informacje. Panda to algorytm Google, który w teorii usuwa z indeksu wyszukiwarki strony, które zawierają niskiej jakości treści. Informacje o pandzie krążą i straszą w Polsce od początku marca.

Poniżej przedstawię blogi w których po kolei pojawiały się artykuły na temat pandy (uwzględniłem tylko co ciekawsze wpisy):

 • 14.03 “Kilka czynników aby uniknąć wpadnięcia na Pandę”
  Artykuł Zgreda informujący jakich zabiegów należy dokonać na swoich stronach, aby zabezpieczyć się przed pandą np.: zablokować strony ze słabym contentem, budować nowy porządny content, usunąć zduplikowane treści, poprawić linkowanie wewnętrzne. Polecam bo warto przygotować się na nadejście misia.
 • 15.03 “Nowa era pozycjonowania w Polsce”
  Sebastian próbuje przewidzieć jak branża SEO zmieni się w Polsce na lepsze po wprowadzeniu nowego algorytmu. Oby to co autor pisze było prawdą 🙂
 • 18.03 “Panda update już w Polsce?”
  Shpyo na podstawie obserwacji stwierdza co jest powodem, iż panda interesuje się stronami: powielona treść, niskiej jakości treść, duża ilość linków wychodzących ze stopek. Zapraszam do dyskusji pod wpisem autora.
 • 14.04 “Pierwsze efekty wdrożenia Pandy: kto zyskał, kto stracił?”
  To pierwszy artykuł, który rzeczywiście mnie zaniepokoił. Autor przedstawia zestawienie 2 firm tworzących narzędzia SEO, które opublikowały raporty dotyczące amerykańskich witryn w które uderzyła panda. O dziwo na liście znalazły się także wartościowe witryny co może niepokoić.
 • 16.04 “Panda update coraz blizej w PL”
  Zapraszam na forum PIO gdzie od kilku miesięcy toczy się dyskusja na temat pandy.
 • 25.04 “Panda, witaj w Polsce!”
  Seopudelek.pl to chyba pierwszy blog, którego autor napisał, że panda jest już w Polsce i pokazał jej efekty, choć tak naprawdę cały czas nie wiadomo czy algorytm działa już w Polsce.
 • 27.04 “Czy to juz Panda czy nie ?”
  Na SprawnymMarketingu Maciej Janas stwierdza, że to jeszcze nie Panda, że jeszcze musimy poczekać.
 • 28.05 “Dostosowanie stron pod Panda Update”
  Dość sporty artykuł Lexy o przygotowywaniu stron na pandę i trochę ciekawostek na jej temat. Jeden z ciekawszych artykułów o pandzie.
 • 10.06 “Google szykuje kolejną zmianę w Pandzie”, 12.06 “Strony anglojęzyczne będą mieć Pandę 2.2, a my nadal nic … :(. Czyżby?”
  W Polsce nic, a za granicą informacje na temat najnowszej wersji pandy.
 • 10.06 “A ha ta Panda”
  Shpyo ma swoje zdanie na temat istnienia pandy w Polsce więc polecam jego wpis.
 • 21.06 “Official: Google Panda Update 2.2 Is Live”
  Finał, finałów searchengineland informuje, że wersja pandy 2.2 została wdrożona.

Na razie to tyle, a my czekamy dalej na pandę w Polsce. Wierzę, że wprowadzenie tego algorytmu wyjdzie wszystkim na zdrowie, a z Google wylecą bezwartościowe strony. Warto, abyś zapoznał się przynajmniej z 2 powyższymi artykułami na temat dostosowania stron do pandy, żeby za jakiś czas nie być nie mile zaskoczonym. Ja do tej pory spadków nie zauważyłem aczkolwiek na forum pio i innych blogach toczą się dyskusje czy panda już jest czy też nie.

Mam nadzieję, że po wprowadzeniu pandy branża seo będzie lepsza, mniej zaśmiecona i co raz częściej zaczną liczyć się wartościowe treści oraz linki. Nie da się ukryć, że SEO będzie drożeć, koszt zaplecza będzie co raz droższy, a z raportu „Search Engine Ranking Factors” wynika, że SM także mają co raz większy wpływ na SEO.

Pandy się nie obawiam i liczę, że pozytywnie odbije się to na branży SEO. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Czy Panda już jest w Polsce? Krótka historia., 4.0 out of 5 based on 1 rating

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

jeden komentarz

napisz komentarz
 • Osobiście uważam, że Panda zrobi zamieszanie w Polsce. To juź widać, ludzie piszą, zastanawiają się, teoretyzują, powoli wdražana jest bezwarunkowa panika.
  Jednak uważam, że suma sumarum Panda będzie dobra, wyleci z sieci partactwo i pseudo agencje SEO, do tej pory nie dbający o content… oj będzie się działo 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.