Spowiedź Króla Katalogowego Biznesu! (wywiad)

Dzisiaj zapraszam Cię do wywiadu z człowiekiem, który jest właścicielem ponad 500 katalogów, który żyje z katalogowego biznesu!

Inż. Damian Szwaba jest założycielem firmy NEONEX, którą prowadzi od stycznia 2009 roku. Swój biznes opiera między innymi na sprzedaży wpisów do katalogów stron. Poniższy wywiad zdradzi nam troszkę szczegółów na temat biznesu opartego na tworzeniu płatnych katalogów.

Kiedy zacząłeśœ stawiać katalogi?
Pierwszy katalog postawiłem w 2006 roku na skrypcie Qlweb. Był to zadbany katalog, który służył mi bardziej do nauki niż zarabiania pieniędzy.

Jak wyglądały początki tworzenia Twojego imperium katalogowego?

Uważam, że “imperium” nie można jeszcze tego nazwać. Znam firmy pozycjonerskie, które posiadają dużo większą iloœć katalogów. Początki stawiania katalogów w większej iloœci to 2009 rok. Jak to wyglądało? Miałem troszkę oszczędnoœci za które kupiłem 10 licencji, które pozwoliły mi na postawienie katalogów. Wszystkie zarobione pieniądze z tych katalogów inwestowałem w kolejne licencje, skórki itd.

Kiedy uznałeśœ, że w tym jest kasa?

Stawiając katalogi nie zwracam uwagi na zarobek. Zależy mi głównie na zwróceniu poniesionych kosztów. Robię to co lubię i to jest najważniejsze.

Ile można zarobić na katalogach?
Można zarobić małe lub większe pieniądze – zresztą jak ze wszystkim. Zajmując się samym tworzeniem katalogów z nastawieniem na sprzedaż multikodów mniej zarobi się niż na np: katalogowaniu.

Czy wszystkie Twoje katalogi są płatne?

Tak, wszystkie katalogi mam płatne. Tworząc darmowy katalog ciężko o zwrot poniesionych kosztów i dodatkowo trzeba poœwięcić więcej czasu na usuwanie wpisów niezgodnych z regulaminem.

Ile kosztuje Cię roczne utrzymanie domen, serwerów, pozycjonowania, linkowania katalogów?

Koszty nie są małe. Posiadam bardzo dużą liczbę domen, 5 serwerów dedykowanych, 4 VPSy, 50 kont wirtualnych itd. Dodatkowo opłacam grafika, moderatorów, osobę od aktualizacji katalogów oraz serwerów. Można jeszcze policzyć drobniejsze koszty jak np: miniaturki do wpisów. Linkowanie katalogów opieram głównie na stałych linkach chociaż korzystam także z rotacyjnego systemu wymiany linków GotLink.pl, który bardzo dobrze wpływa na indeksację moich katalogów. Staram się mocno linkować katalogi z różnych Ÿródeł.

Czy wszystkie Twoje katalogi mają unikalne adresy IP?

Staram się stawiać katalogi na różnych adresach IP. Moim zdaniem adresy IP nie mają większego znaczenia w pozycjonowaniu strony internetowej.

Kiedy wprowadzasz płatnoœci w katalogach?

Kiedyœ robiłem katalog darmowy przez pierwsze trzy miesiące, a po tym okresie wprowadzałem płatnośœć. Obecnie długie lata pracy nad katalogami, a także zaufaniem do mojej osoby pozwalają mi na wprowadzenie płatnoœści od razu. Oczywiœście od czasu do czasu udostępniam darmowe kody na moim blogu Sinooke.net lub forum.optymalizacja.com.

Czy do administracji wpisami zatrudniasz ludzi?
Tak, obecnie posiadam dwóch moderatorów. Sam oczywiœcie też zajmuję się moderowaniem wpisów.

Co sprawdzasz przed dodaniem wpisu do Twoich katalogów?

Praktycznie wszystko jest sprawdzane, jednak najważniejsza jest odpowiednia kategoria dopasowana do strony. Przed dodaniem wpisu do katalogu każdy użytkownik powinien zapoznać się z regulaminem.

A co z linkowaniem wpisów w tylu katalogach? W jaki sposób je linkujesz?

Nie linkuję wpisów, które zostały dodane przez użytkownika. Moje wpisy są linkowane systemami wymiany linków: 300 pkt GotLink.pl lub 50 lokalizacji z Seomatik.pl na wpis. Muszę przyznać, że daje to bardzo dobry efekt.

Polecasz tworzyć katalogi ogólnotematyczne czy tematyczne?

Posiadam katalogi ogólnotematyczne oraz tematyczne, ale ciężko mi polecić co lepiej tworzyć. Myœlę, że to kwestia indywidualna. Ja w tym roku spróbuję stworzyć jakieœś katalogi tematyczne, ponieważ mam ich mało.

Co chciałbyœś powiedzieć internautom, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z katalogami?

Tworzenie katalogów to bardzo ciekawe zajęcie, które często przynosi dużo satysfakcji. Moderując wpisy oglądam bardzo dużo ciekawych stron. Miło czyta się także opinie użytkowników na temat np: szablonów. Moja przygoda z katalogami to hobby. Mam nadzieję, że osoba nie posiadająca jeszcze katalogu po przeczytaniu tego wywiadu spróbuje postawić kilka sztuk.

Dziękuję Szymonowi za podzielenie się wiedzą z moimi czytelnikami na temat biznesu katalogowego, a Tobie życzę powodzenia.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (10 votes cast)
Spowiedź Króla Katalogowego Biznesu! (wywiad), 4.5 out of 5 based on 10 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

19 komentarzy

napisz komentarz
 • Przykro mi, że ten wywiad nie dostarczył Wam wartościowych informacji.
  Osobiście posiadam zaledwie kilka katalogów i bardzo byłem ciekaw w jaki sposób Damian doszedł to tak dużej liczby katalogów, z jakimi wiąże się to kosztami i zarobkami.
  Sądziłem, że może to zainteresować także moich czytelników.

 • Katalogi to żaden biznes – proszę nie łudzić się, że każdemu się uda…. poza tym mamy Pingwina, ręczną moderację i tede … bany leca jak zloto…

 • cytat: 300 pkt GotLink.pl lub 50 lokalizacji z Seomatik.pl na wpis

  No to mamy nowego bohatera 🙂 przynajmniej ten skrypt z powodzeniem "przykryje" seoki w razie banów… naprawdę trzeba umieć zadbać o kata a obecnie żaden w PL nie jest bezpieczny.

 • Podoba mi się mimo to Twój zapał w nowych formach wpisów na blogu i w docieraniu do ludzi branży. Padają zarzuty – kim jest Szymon, jak by pod kątem "co to za pchełka, chcieliśmy kogoś z królów SEO" – tylko pytanie, czy nie o takich ludzi, spośród Nas, którzy coś osiągneli, którym coś się udaje (a te osiągnięcia zobrazowano statystykami serwisów) nam przecież powinno chodzić?

  Chcecie wywiad z kimś ze znanej marki, gdzie ok duże doświadczenie ale i praca zupełnie inna od tej, z którą my w większości obcujemy – bo oparta o korporacyjne tryby itd? Wolę samodzielnego praktyka!

  Jak dla mnie, dobra robota, trochę krótki wywiad i fajnie by było, jak by był nieco bardziej pogłębiony.

  • A możesz wyjaśnić kto to jest ten Szymon? Niekumaci mogą nie wiedzieć o kogo chodzi, bo tu jest artykuł o Damianie….

 • Plus za pomysł na wywiad, ale jak już ktoś napisał, z tego wywiadu kompletnie nic nie wynika, nic się nie dowiedziałem..

 • Zabrakło cennej informacji dla tych, którzy zechcą tworzyć katalogi stron, a mianowicie jaki skrypt jest do tego celu najlepszy.

 • Nie ma co oczekiwać, że Damian zdradzi jak się robi pieniądze na katalogach, bo się konkurencji mu namnożyło 😉
  A co do królowania seokatalogu to cóż, mamy sinooke, które jest coraz bardziej popularne

 • "Damian zdradzi jak się robi pieniądze na katalogach" – w maju Damian musiał dołożyć sporo do interesu.

 • Mając 500 katalogów, to chyba jednak więcej można zarobić na katalogowaniu wpisów na zlecenie, bo jeśli mamy kilku pracowników, to chyba nie jest wstanie wyjść na plus przy pomocy samych wpisów – chyba, że ma firmę, która nie pobiera tak dużych prowizji od jednego sms.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.