[huge_it_slider id='1']

Zarządzanie wieloma wordpress’ami zapleczem, preclami, mfa…

Od wielu lat borykam się z problemem posiadania dużej liczby instalacji wordpressów na różnych serwerach. Niektóre wordpressy to strony zapleczowe tematyczne, inne to precle, a jeszcze inne to strony pod programy partnerskie. Posiadanie wielu stron na wordpress wiąże się z koniecznością logowania do tych wszystkich wordpressów w celu umieszczania wpisów, aktualizacji pluginów i theme, instalacji nowych pluginów, zmiany ustawień, moderacji komentarzy…

Czas na zmiany w zarządzaniu stronami wordpress

Jeszcze do niedawna na tych wszystkich stronach panował spory chaos, a o niektórych zupełnie zapomniałem. Przyszedł jednak czas na zmiany i około 6 miesięcy temu rozpocząłem poszukiwanie pluginu, panelu, który pozwoli mi to ogarnąć!

Wymagania co do pluginu, panelu

Poszukiwałem dodatku w celu:

 1. umieszczania tekstów z synonimami w prywatnej bazie precli
 2. zarządzania wpisami, stronami, pluginami, komentarzami…

Mam zatem 2 cele do 2 typów stron zatem biorę pod uwagę, że mogę nie znaleźć idealnego rozwiązania, które rozwiąże te 2 potrzeby. Dodatkowym kryterium był brak co miesięcznego abonamentu, czyli interesował mnie jednorazowy zakup oprogramowania.

Poszukiwanie idealnej wtyczki

InfiniteWP

infinitewp_logoPierwszy w ręce wpadł mi soft InfiniteWP, który ostatnio świętował 100 tyś stron podłączonych do systemu. Autorzy udostępniają forum, oraz help w razie problemów oraz prezentację działania systemu >>. Jest to oprogramowanie darmowe w podstawowej wersji, instalowane na serwerze, nie jest wtyczką do wordpress’a.

Soft możesz ściągnąć ze strony infinitewp.com. U mnie instalacja przebiegła bez najmniejszych problemów i nie potrzebowałem help’a, aby swobodnie z niego korzystać.

W wersji darmowej soft pozwala na:

 • wpisy: dodawanie,
 • pluginy: instalacje + aktywacje, usuwanie, deaktywacje, aktualizacje,
 • themy: instalacje + aktywacje, usuwanie, deaktywacje, aktualizacje,
 • grupowanie stron oraz backupy.

Głównym ograniczeniem darmowej wersji InfiniteWP jest dla mnie:

 • brak obsługi synonimów,
 • brak pełnego zarządzania wpisami oraz stronami, abym mógł je: dodawać, edytować, usuwać i zmieniać ich statusy,
 • zupełny brak zarządzania komentarzami.

To jednak nie koniec bo InfiniteWP dostarcza 13 płatnych wtyczek, które rozwiązują wszystkie moje ograniczenia + dodatkowo udostępniają wiele dodatkowych funkcjonalności poza jednym, a mianowicie synonimizacją tekstów.

Pakiet wtyczek które pozwolą na pełne zarządzanie: stronami, postami oraz komentarzami aktualnie kosztuje 159$.

Praca z InfiniteWP

infinitewp aktualizacjeWersja darmowa z której korzystałem pozwala głównie na zarządzanie pluginami oraz themami dlatego też w celach testowych zainstalowałem 10 precli.

Instalacja wtyczek przebiegła bardzo szybko i bezproblemowo co już znacznie pozwoliło mi zaoszczędzić czas. Co ważne jest to robione w tle i nie przeszkadza nam w poruszaniu się swobodnie po całym panelu. Zadania zaplanowane, są po kolei wykonywane.

Poniżej screen z głównego ekranu InfiniteWP na którym widać opcję zarządzania oraz instalacji wtyczek i theme z możliwością wybrania stron.

glowny-panel-infinitewp-mini

Drugi screen jest także z głównego ekranu (taka belka z listą stroną jest przyklejona do lewego okna przeglądarki) i zawiera listę dostępnych funkcji dla każdej ze stron.

funkcje dostępne dla strony w infinitewp

Instalacja i zarządzanie w InfiniteWP jest bardzo prosta i intuicyjna i gdybym miał w wersji darmowej dostęp do pełnej administracji wpisami to podejrzewam, że na niej zakończyłbym poszukiwania.

Sick Network

sicknetwork-logoTo kolejny plugin, który wpadł mi w ręce. Pochodzi ze stajni SickMarketing która ma już kilka softów na swoim koncie m.in. bardzo dobrą dodawarkę SickSubmitter z której mam wrażenie, że firma rezygnuje na rzecz produkcji kolejnych wtyczek do wordpress’a.

Sama wtyczka Sick Network niestety jest nowym tworem co odbija się na jej jakości aczkolwiek jej funkcjonalność jest ogromna, a liczba dodatków do niej stale rośnie. Autorzy udostępnili na swojej stronie forum pomocy, oraz help. Jest to wtyczka płatna, której koszt wynosi aktualnie 64,99$ (ja kupiłem ją jeszcze za 50$), a cena docelowa wyniesie 99$. Oczywiście jeśli kupisz wtyczkę teraz to masz darmowy dostęp do bezpłatnych pluginów oraz aktualizacji.

Wtyczkę możesz kupić na tej stronie sicknetwork.com

Sick Network pozwala na:

 • wpisy: dodawanie, edycję, usuwanie,
 • strony: dodawanie, edycję, usuwanie,
 • pluginy: instalacje + aktywacje, deaktywacje, aktualizacje,
 • themy: instalacje + aktywacje, deaktywacje, aktualizacje,
 • użytkownicy: dodawanie, usuwanie, zmiana ról,
 • komentarze: pełne zarządzanie
 • synonimy, grupowanie stron oraz backupy i klonowanie stron.

Wtyczka zatem zawiera wszystkie funkcjonalności jakich potrzebuję, ale poprzez bardzo częste aktualizacje zdarzają się problemy jak np. nie widzenie przez wtyczkę dostępnych aktualizacji, instalowanie wtyczek tylko na części wybranych stron, czy obecnie problem z umieszczaniem tekstów na części precli bo wtyczka nie widzi wtyczki SickChild zainstalowanej na stronie docelowej, która pozwala na podłączenie strony do Sick Network.

Dla tworzących zaplecze masowo w językach obcych ciekawostką będą 2 dodatki: “Sick Network Spinner” współpracujący z: The Best Spinner, SpinnerChief, Chimp Rewriter oraz wtyczka “Sick Network Content Extension”, która generuje treść na blogi.

Wtyczka jest tania i zawiera ogrom funkcjonalności i może teraz jeszcze sporo jej brakuje do ideału to mam nadzieję, że autorzy będą nad nią dalej pracować.

Praca z Sick Network

Sick Network wydawał mi się od razu bardzo dobrym rozwiązaniem więc podłączyłem pod niego wszystkie precle oraz strony mfa.

W Sick Network z instalacją wtyczek różne bywało. Cześć wtyczek instalowała się bez problemu, a niektóre np. tylko na połowie wybranych stron. Czasami po instalacji wtyczek otrzymywałem komunikat o powodzeniu, lub nie, a czasami tylko pusty ekran. Wkrótce zamierzam pozgłaszać wszystkie problemy jakie znalazłem do producenta i mam nadzieję, że naprawią zgłoszone błędy.

Nie ukrywam, że jest to wtyczka najbardziej odpowiadająca moim wymaganiom i najlepiej rokująca, ale bez poprawek ciężko się z nią pracuje.

A tak wygląda główny ekran Sick Network


sicknetwork panel zarządzający

WuPress

wupress-logoTę wtyczkę ciężko porównywać do 2 powyższych ze względu na zastosowanie tylko do precli, ale wygląda na to, że załatwi jeden z moich problemów, a warto o niej napisać bo to polski twór.

WuPress to świeży projekt z lutego 2013 roku stworzony przez polaka. Celem tej wtyczki jest tworzenie i zarządzanie grupami precli. Z tego co zauważyłem autor skryptu całkiem aktywnie prowadzi support na PIO. Oprogramowanie jest płatne i kosztuje 100 zł (ja załapałem się jeszcze na niższą cenę początkową 59 zł).

Oprogramowanie jest dostępne na stronie wupress.pl. Jest to wtyczka do wordpress więc z instalacją nikt nie będzie miał problemów.

Oto możliwości WuPress:

 • wpisy: dodawanie, harmonogramowanie, edycja, usuwanie,
 • grupowanie stron,
 • hurtowy import stron,
 • moduł płatności,
 • pingowanie,
 • obsługa synonimów.

Praca z WuPress

Skrypt kupiłem w marcu, jednak dopiero teraz podłączam go pod moje grupy precli i zaczynam z niego korzystać. Na początek powiem, że dodawanie stron jest dużo prostsze niż w poprzednich 2 skryptach bo nie wymaga od nas instalacji wtyczek na stronach precli, a wystarczy podać do nich loginy i hasła.

Po stworzeniu np. jakiejś grupy tematycznej precli bez problemu możemy wysłać zsynonimizowany tekst na całą grupę precli czy też usuwać pojedyncze wpisy. Do dyspozycji mamy też synonimizator do którego sami możemy dodawać słowa, pingler – do pingowania wpisów, ustawienia duże mniej zaawansowane od wypiekacza, ale jednak są i oczywiście moduł płatności dzięki któremu możesz tworzyć płatne precle.

Poniżej bardzo zgrabny screen z głównego panelu do zarządzania wuPress

wupress-dashboard

Po doświadczeniach z 2 wcześniej opisywanymi narzędziami wiem, że wiele drobnostek można byłoby poprawić, aby pracowało się w nim wygodniej, ale i tak uważam, że jest to ciekawa propozycja za bardzo niewielkie pieniądze.

 

Aby ułatwić Ci porównanie tych skryptów przygotowałem zestawienie funkcjonalności wszystkich 3 systemów SickNetwork, InfiniteWP oraz WuPress.

Funkcje Sick Network InfiniteWP InfiniteWP + płatne wtyczki WuPress
Wpisy
Dodawanie + + + +
Harmonogramowanie + +
Edycja + + +
Usuwanie + + +
Strony
Dodawanie + + +
Edycja + + +
Usuwanie + + +
Pluginy
Instalacja + + +
Aktywacja + + +
Usuwanie + +
Deaktywacja + + +
Aktualizacja + + +
Themy
Instalacja + + +
Aktywacja + + +
Usuwanie + +
Deaktywacja + + +
Aktualizacja + + +
Użytkownicy
Dodawanie + +
Usuwanie + +
Zmiana ról + +
Pozostałe
Grupowanie stron + + + +
Moduł płatności +
Dostęp do paneli admina z poziomu pluginu + + +
Zarządzanie komentarzami + +
Pingowanie +
Obsługa synonimów + +
Monitorowanie stron + +
Backup na żądanie + + +
Planowanie Backup’ów + +  –
Klonowanie stron + +  –
Wtyczka wordpress (działa z poziomu wordpress) +  +
Wymaga dodatkowej instalacji na serwerze + +  –
Hurtowy import stron  +
Automatyczna synonimizacja en  +
Wymaga instalacji wtyczki na wszystkich stronach + + +  –
Cena 64,99$ 0 zł 384$  97 zł

Podsumowanie

InfiniteWP jest w pełni funkcjonalnym i stabilnym panelem z masą dodatkowych płatnych pluginów, sprawdzonym przez bardzo wielu użytkowników, nie sprawia żadnych problemów, a panel do zarządzania jest przejrzysty i pracuje się w nim bardzo przyjemnie. Jak policzyłem, aby móc w pełni swobodnie zarządzać wtyczkami, szablonami, wpisami i stronami musiałbym wydać około 150$ więc nie jest to strasznie wygórowana kwota, jednak jeśli chciałbym kupić wszystkie wtyczki to musiałbym liczyć się z kosztem rzędu 600$.

Sick Network zapowiada się bardzo ciekawą i tanią wtyczką, która nie dość, że obsłużyłaby mi precle to także pełne zarządzanie wordpressami, jednak muszę przyznać, że na tą chwilę ze względu na słabą stabilność nie pracuje się z nią komforotowo. Liczba funkcjonalności jest porównywalna jak nie większa niż w InfiniteWP ze wszystkimi płatnymi pluginami. Ciężko powiedzieć jak dalej potoczą się losy tej wtyczki jednak liczę, że zostanie ona dopracowana i będzie to najlepsza wtyczka do zarządzania wordpressami na rynku 🙂

WuPress mimo, iż ma funkcjonalność ograniczoną tylko do zarządzania preclami i nigdy nie będzie konkurować z 2 powyższymi to kosztuje niewiele, działa stabilnie, jest rozwijany i wygląda na to, że będę go wykorzystywał do grup precli.

Muszę przyznać, że czuję spory niedosyt po tym teście ze względu na to, że nie udało mi się znaleźć idealnego rozwiązania. Być może mam za duże wymagania i czas najwyższy zlecić napisanie softu na własne potrzeby, ale wiązałoby się to z bardzo wysokim kosztem więc na razie szukam alternatyw.

Ps. Gdyby kogoś interesowały narzędzia z abonamentem miesięcznym to sugeruję zainteresować się np.: managewp.com czy wpseo.pl.

Jeśli byłbyś zainteresowany omówieniem przeze mnie szerzej któregoś z powyższych narzędzi czy też masz propozycję testu innego napisz w komentarzu.

— 30.08.13 — Wtyczka Sick Network została zastąpiona MainWP. Aktualizacje i instalacje znów zaczęły poprawnie działać 🙂

Bardzo chętnie przeczytałbym czy też borykasz się z tego typu problemami i jak sobie z tym radzisz, z jakich narzędzi korzystasz.

Czekam na Twój komentarz!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (10 votes cast)
Zarządzanie wieloma wordpress'ami zapleczem, preclami, mfa..., 4.8 out of 5 based on 10 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

50 komentarzy

napisz komentarz
 • Dobry wpis Sławku. Ja osobiście najbardziej kibicuję naszym, polskim rozwiązaniom. Jakich funkcji najbardziej brakuje Ci w tych, które są opisane? Zastanawia mnie tylko jeden fakt – czy instalacja w/w pluginów, nie daje się wykryć, a przez co wykryć całej podpiętej sieci?

  • Jakby zebrać wszystko w kupę to żadnych 🙂 Potrzebuję pełnego zarządzania: wpisami, stronami, pluginami oraz synonimizatora.
   InfiniteWP np. nie jest w ogóle pluginem więc to może jego kolejna zaleta, co do reszty nie wiem. Kiedyś bodajże zgred pisał o wykrywaniu sieci WP MU.

 • Świetnie porównanie. Szkoda tylko, że w zestawieniu nie znalazły się rozwiązania abonamentowe takie jak wpseo. Korzystam z tego ostatniego i to czego mi w nim bardzo brakuje, to przydzielanie zamówionych tekstów do poszczególnych wp i planowanie w czasie ich automatycznego zamieszczenia.

   • Pisałem do nich 29 lipca. Odpowiedzieli, że "Prawdopodobnie będzie to wdrożone z początkiem przyszłego tygodnia". Czekam z niecierpliwością 🙂

    • Dziękujemy za wzmiankę o WPSEO.

     @Konrad @adam

     Oczywiście pracujemy nad tym. Prosimy o cierpliwość – Na 100% to będzie!

 • W zasadzie to ja korzystam z Windows Live Writer 2011 do zarządzania treścią moich blogów a największy problem mam z komentarzami. Za cholerę nie mogę wyłączyć komentarzy na stronach.

 • Dobry artykuł ale nie jestem dokońca przekonany co do tych nardzędzi, może znajdzie się jeszcze inne godne opisania, odbiegając trochę od tematu jak zarządzasz back upami jesli chodzi o wordpressa, robisz systematycznie kopie zapasowe czy uzywasz jakieś konkretnej wtyczki ? No i czy robicz całkowita kopię zapasową czy tylko konkretne pliki jak artykuły itp ?

 • Z WP SEO korzystałem. Fajna rzecz ale nie da się tam administrować szybko zapleczami. Wprawdzie wszystkie są w jednym miejscu, ale po kolei trzeba aktualizować. To bardziej panel instalacyjno-serwerowy-tekstowy niż administracyjny

  • adam

   Daj znać proszę czego Ci tam najbardziej brakowało. Cały czas rozwijamy WPSEO tak aby ułatwiało prace jak największej liczbie osób. Jak tylko wdrożymy Twoje sugestie zaprosimy Cie do darmowych testów.

 • Zastanawia mnie jeden fakt, czemu osoba od SEO ma tak mało wyświetleń? Klikając AdTaily widnieje tylko 380… Czemu?

  • Nijak ma się to do wpisu, ale ok:
   – po pierwsze statystyki adtaily w porównaniu do dużo bardziej wiarygodnego GA sporo przekłamują, mam więcej nawet unikalnych wizyt niż odsłon podaje AdTaily,
   – branża seo jest wąska to nie facebook więc jest to naturalne, porównaj statsy z innymi blogami z branży,
   – blog nigdy nie był pozycjonowany poza jakimś katalogowaniem.

   • Zastanawiałem się nad zleceniem Ci pozycjonowania stąd to pytanie. SEO jest już dość dużą branżą.
    Czemu bloga nie pozycjonować jak to świetne narzędzie sprzedażowe? Przedstawiasz siebie jako mentora w danej dziedzinie więc klienci napływają.

 • Ja powoli odbiegam od WP i skupiam się na Tworzeniu mikrostronek, które również zarządzane są z jednego Panelu. Używam skryptu MM, który został stworzony z myślą o SEO a nie stronach www. :).
  Niedlugo na moim bloku przedstawię recenzję 😉

 • Porządny artykuł – jak zwykle zresztą. Szeroki przegląd ciekawych narzędzie. Podobnego rozwiązania szukałem. Mając w firmie kilka stron opartych o WordPressa zdecydowanie łatwiej będzie zarządzać całością z jednego miejsca 🙂

 • Artykuł ciekawy. Ogólnie nie miałem wcześniej pojęcia o tym, że są takie ciekawe aplikacje. Ja nie mam zaplacze (sic!) ale jak się zdecyduje to z pewnością wypróbuje Twoje sposoby. Ciekawy blog, wpadnę tu jeszcze.

 • W kwestii cenowej na pewno Sick wydaje się rozsądnym wyborem. Ciekawe jeszcze jak będzie właśnie z jej stabilności przy większych ilościach WP.

 • Bardzo fajny wpis, również borykam się z tym problemem i nie wiem czy rozwijać dalej swoje oprogramowanie czy jednak nie ułatwić sobie życia cudzym.

 • Fajnie, że zebrałeś to do kupy – prędzej czy później trzeba jakoś tym zacząć zarządzać. Już przy kilkunastu stronach robi się mały bałagan, także spróbujemy przetestować Infinite. Pozdr.

 • Wtyczki ciekawe jednak jeśli zdywersyfikujesz zaplecze na różne skrypty, i tak konieczny jest własny system do zarządzania tym bałaganem. Na dobrą sprawę napisanie takiego rozwiązania jest bardzo proste.

  • Mam wątpliwości, bo gdyby to było takie proste to pojawiałyby się na rynku softy dające takie możliwości.

 • Świetny wpis. Sławku a co sadzisz o zastosowaniu multisite wordpressa pod pozycjonowanie głównej domeny. Mam znajomego, ktoremu przygotowuje serwis pod biznes z wycieczkami i zastosowałem następujący manewr:
  Po pierwsze: W głównej domenie postawiłem bloga, który chcę wy-pozycjonować pod hasłami podróże itd.
  Po drugie postawiłem kilka stron na subdomenach, ktore zamaskowalem normalnymi domenami stosując wtyczkę do mapowania domeny.
  Po trzecie udostępniłem owe strony osobom chętnym za darmo. Oni teraz tam zamieszczają swoje rzeczy.

  Zrobiłem to dopiero 4 dni temu wiec jestem ciekawy efektów po pewnym czasie.

  Co myślicie o takim sposobie na poprawę pozycji w google?

  • Kiedyś czytałem, żę multisite jest łątwy do wykrycia przez Google więc odpuściłem sobie to rozwiązanie.

 • Testowałem kilka miesięcy temu InfiniteWP i miałem takie same problemy jak Ty w przypadku Sick Network. Nie wszystkie wtyczki chciały się dodać i zaktualizować z panelu IWP. Może już to poprawili skoro u Ciebie wszystko śmigało.

 • Bardzo ciekawie zapowiada się MainWP (dawniej Sick Network). Ceny też nie są złe (piszę by móc by później móc porównać):
  5 WP – 0$
  25 WP – 19$
  100 WP – 39$
  >100 WP – 69$
  Ale informacji na temat ładowania mediów na bloga nie mogę znaleźć.

 • Wygląda na to, że jeśli decydujemy się na rozwiązanie płatne, to SN ma najlepszy stosunek ilości funkcjonalności do ceny. Dzięki.

 • Dziękuje, na pewno przetestuje – mam kilka stronek na WordPressie i właśnie czegoś takiego szukałem. Może zaoszczędzę troszkę czasu, dzięki Tobie 😉

 • Najlepiej zacząć od infiniteWP, żeby sprawdzić czy rzeczywiście potrzeba płatnych wtyczek do zarządzania zapleczami. 🙂

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.