SiteCondition sprawdź czy Twoja witryna jest narażona na filtr!

Serwis SiteCondition został udostępniony dobre 2 tygodnie temu, jednak ze względu na pewne problemy techniczne dopiero teraz mogę podzielić się z Tobą moją opinią o nim.

Jak pewnie wiesz Google praktycznie non stop przesyła powiadomienia o filtrach webmasterom, którzy mają swoje witryny umieszczone w Google Webmaster Tools. Nie jest to robione raz na kilka miesięcy tylko w sposób ciągły. Google też kilka miesięcy temu przygotowało dla nas narzędzie Disavow Links Tool, aby zgłaszać szkodliwe, niechciane przez nas linki. Teoretycznie ma być stosowane w ostateczności bo linków powinniśmy pozbywać się ręcznie, ale jako, że jesteśmy leniwi to masowo zgłaszamy do Google źródła naszych linków kopiąc pod sobą dołki.

Do czego służy SiteCondition

Pierwsze pytanie jakie się pojawia to, które linki zgłosić? Jeśli Google w powiadomieniu pokazuje te linki to jest mniejszy problem (choć i tak pokazują tylko wycinek), jednak jeśli ich nie ma to samodzielnie musisz zdecydować, które z Twoich linków są słabej jakości i należy się ich pozbyć. W takim celu powstało jakiś czas temu zagraniczne i bardzo drogie narzędzie LinkDetox, a ostatnio polskie oprogramowanie w bardzo przystępnej cenie Radka Kubery “Site Condition”.

Rozpoczynam test SiteCondition

Rejestracja w systemie SiteCondition przebiegła szybko i bez żadnych problemów. Pierwszy problem pojawił się kiedy wyciągnąłem linki z GWT i dodałem do projektu, a SiteCondition niestety nie chciał ich poddać analizie. Dodałem kolejną stronę i to samo. Jak się okazało format pliku pobrany z GWT był niepoprawny i stąd problem szkoda, że po wgraniu pliku brak takowej informacji.

Pod tym linkiem uzyskasz informacje jak uzyskać więcej linków z Google Webmaster Tools.

Na tapetę wziąłem domenę, która otrzymała informację w GWT o nienaturalnych linkach.

sitecondition projekt

Jak widzisz na powyższym screenie analiza w SiteCondition podzielona jest na:

Analiza linków w SiteCondition

Na powyższym ekranie w “Statystyki robota” zastanawia mnie dlaczego część stron została pominięta w analizie? Brak gdziekolwiek informacji na ten temat.

Bardzo ciekawe jest to, że SiteCondition wykrywa linki ze skryptów seo bo to od ręki daje nam pogląd na to jak witryna była linkowana, choć ciekawi mnie jakie skrypty seo są brane pod uwagę.  Bardzo możliwe, że autor umieścił gdzieś na stronie taką informację, jednak brak mi tutaj ikonek “?” z linkami do helpa czy też na które można najechać i pojawiłaby się chmurka z wyjaśnieniem.

Dalej w “moderacja ręczna” mamy 44 % linków ze skryptów seo i 4% linków słabej jakości, a gdzie pozostałe 52%?  Czym się różnią linki ze skryptów seo od tych słabej jakości? To nie jest dla mnie jasne.  Poniżej pokazane są wykresy na których już wszystko się zgadza więc najprawdopodobniej jest to małe niedopatrzenie autorów.

sitecondition wykresy

Pod tym wykresem znajdują się:

 • Linkujące domeny
 • Linki przychodzące
 • Lista linków usuniętych
 • Linki pominięte

Tutaj polecam export danych do excela bo brak ich filtrowania i wyświetlanie raptem 15 linków na stronę uniemożliwia wygodną ich analizę.

Analiza treści w SiteCondition

Kolejna zakładka to “Treść”. Strona analizowana to prosta MFA także z analizą treści nie poszaleję. Zawarta informacja o liczbie znalezionych podstron, kopiach treści oraz nasyceniu słowami kluczowymi. Analiza robiona pod pande.

sitecondition analiza treści

Nota bene po zgłoszeniu pliku do GWT Googlarze przyczepili się, że jakość tekstów jest marna i trzeba to zmienić 🙂

Analiza słów kluczowych w SiteCondition

Kolejna zakładka to “Słowa kluczowe” robiona pod pingwina. Jak widać sprawdzany jest %: linków brandowych, exact match oraz to samo ze skryptów seo.

Tutaj dodatkowo otrzymałem komunikat: “Posiadzasz za mało linków brandowych. Dobry poziom to 40%. Istnieje ryzyko ukarania strony algorytmem Pingwin i obniżenia pozycji strony w wyszukiwarkach.”. Co jest bardzo dobrym pomysłem bo jeśli ktoś nie siedzi głęboko w seo to sama liczby wiele mu nie powiedzą.

site condition analiza słów kluczowych

Tworzenie pliku do Disawov w SiteCondition

Ostatnia zakładka to “Stwórz plik do Disavow” kluczowa tak naprawdę bo soft służy właśnie do przygotowywania plików do Disavow Links Tool.

sitecondition przygotowanie pliku do disavow

Tutaj już przejrzystość danych jest dużo większa, możemy je filtrować, sortować, ustawiać liczbę wyników na stronę i jest to rzeczywiście bardzo dobre do przefiltrowania danych, aby stworzyć plik. Najpierw wybieram sobie wszystkie o jakości np. poniżej 60 zaznaczam dodanie do disavow, później filtruję np. po skrypcie i znów dodaję i te dane cały czas są trzymane w pamięci, a nie umykają przy każdym filtrowaniu czego się obawiałem, ale… no właśnie jest jedno, ale.

Co właściwie oznacza jakość? Jaki jest jej zakres? Na jakiej podstawie jest badana? Czy eliminować linki o jakość <40 czy <60… Być może te informacje są gdzieś na stronie, ale brakuje mi tutaj pod ręką informacji.

Do tej pory wyciągałem pliki z ahrefs’a, wrzucałem do netpeak, export do excela, filtrowanie, analizowanie i zgłoszenie. To co bardzo mi się podoba w SiteCondition to to, że rozpoznaje skrypty bo można ułatwić sobie trochę dzięki temu pracę lecąc po skryprtach.

Demo SiteCondition

Na stronie http://sitecondition.com/Demo.html jest dostępne demo także swobodnie możesz przejrzeć sobie jak działa ten soft. Miałem kilka zapytań odnośnie tego jak wyglądają raporty, czy soft jest intuicyjny. Dzięki udostępnionej wersji demo każdy może sprawdzić czy mu odpowiada to co oferuje SiteCondition zanim dokona zakupu.

Cena SiteCondition

Cena jest sporą zaletą systemu bo dostępne są 3 pakiety w tym najtańszy za 150 zł netto, a w tym możliwość przebadania 100 000 linków co moim zdaniem jest dość sporą liczbą i pozwoli na zbadanie wielu stron. Są także pakiety na 200 000 linków za 280 zł netto oraz 300 000 linków za 400 zł netto.

Podsumowanie SiteCondition

SiteCondition to też spora skarbnica wiedzy bo dzięki niemu dowiedziałem się, że blisko 50% linków przeze mnie posiadanych jest słabej jakości ze skryptów seo także muszę popracować nad dywersyfikacją źródeł linków, mogę swobodnie lepiej zoptymalizować stronę pod frazy kluczowe, a także, że posiadam zbyt małą liczbę linków brandowych. Oczywiście tego wszystkiego mogę się dowiedzieć także z ahrefs czy majestic seo, jednak jeśli musiałbym skorzystać z płatnych wersji to byłoby to dużo droższe rozwiązanie.

Narzędzia wcale nie musisz wykorzystywać do zgłoszenia pliku disavow, ale do tego, aby dowiedzieć się np. w jakim stanie jest Twoja witryna i w którym kierunku powinieneś podążać, aby nie wpaść w filtr (albo co robi agencja seo :). Moim zdaniem właśnie w tę stronę powinno iść SiteCondition. Sugerowałbym więcej informacji, uwag, sugestii co do witryny, wtedy narzędzie nie będzie wykorzystywane tylko do generowania plików do GWT, ale właśnie do takiej bardzo szybkiej analizy jakości strony.

Uważam, że SiteCondition to dobry soft, wymaga tylko dopracowania no i mam nadzieję, że będzie stale rozwijany. Będę trzymał kciuki bo to Polskie dzieło 🙂

Podziel się w komentarzu swoimi spostrzeżeniami odnośnie SiteCondition!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.6/5 (5 votes cast)
SiteCondition sprawdź czy Twoja witryna jest narażona na filtr!, 4.6 out of 5 based on 5 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

14 komentarzy

napisz komentarz
 • A propos " Czy eliminować linki o jakość <40 czy <60…" to piszą że poniżej 75% to SPAM, wysłałem disavow plik i otrzymałem przykłądowe linki 85% 🙂 więc tak czy inaczej trzeba to ręcznie przejrzeć, ale wiadomo że automat to nie człowiek 🙂
  Ogólnie bardzo pomocne narzędzie moim zdaniem.

 • Szkoda, że nie można bezpłatnie potestować projektu, np. jedna witryna, ograniczona ilości linków do zbadania, a później już normalna cena.

 • Narzędzie mi się też podoba ale tylko z obserwacji bo jeszcze nie zdecydowałem się a płatną wersję – myślę sobie – niech jeszcze go dopracują 🙂
  Co do wersji bezpłatnej do testów – myślę że gdyby można było wykupić pakiet "startowy" za np 10zł z 5k linków (tak by jednak promować te większe pakiety) to by było idealnie na testy 🙂

 • @Gdaq – jakie skrypty – czy też kwestia cyferek znajduje się w dokumentacji – Menu po lewej… nad boxem FB, ale gdybyś nie zauważył: http://sitecondition.com/Dokumentacja.html 😉

  @Jacek – może się zdarzyć że dostaniesz jako przykład link o wartości nawet wyższej np. będzie to exact na mocno konkurencyjną frazę – więc warto przejrzeć anchory linków bo wielkie "G" zrobiło się ostatnio bardzo czułe na exactowe anchory szczególnie dla mocno konkurencyjnych fraz.

  • Wojtek i wszystko się zgadza, ale to powinno być pod ręką. Pracowałem kiedyś jako grafik przy produkcji oprogramowania bacząc zawsze na usability i wiem, że takie rzeczy są ważne.

 • Przetestowałem SiteCondition zaraz po oficjalnym starcie i jestem daleko od pełnego zadowolenia z tego narzędzia. Jako dobre linki wskazało masowo dodawane WP-katy a jako słaby katalog Gazety? Co mi się podoba? Analiza poszczególnych podstron pod kątem słów kluczowych i linków jakie do nich prowadzą. Jak pewnie wszyscy wiedzą strona jako całość może oberwać za linkowanie wybranych podstron i właśnie SiteCondition w bardzo czytelny sposób pokazał mi w czym problem. Dobra jest cena (w stosunku do zagranicznej konkurencji).

 • Program fajny, ale żeby jeszcze disavow jakoś płynnie chodziło, jeśli ktoś nie ma filtra ręcznego to można czekać w niekończoność

  • No ostatnio były jakieś problemy ze 3 tygodnie czekałem i 18 grudnia dostałem odpowiedz. Marakesz ostatnio dali obostrzenia, że muszą być dokładne opisy pliku także może to jest problemem.

  • Wszystko zależy od tego kto ma korzystać z narzędzia bo każde z nich ma swój target.
   SEO odkurzacz jest świetny i wkrótce o nim napiszę, jednak, aby z niego korzystać trzeba mieć już konkretną wiedzę.

  • “Zdecydowanie bardziej wolę SEO Odkurzacza – analizuje lepiej linki, ma większą możliwość konfiguracji – a do tego ciągle rozwijany”
   Sebastian Miśniakiewicz – Wygląda mi to na działania czarnego PRu. Czemu?
   http://goo.gl/gXjrwL
   http://goo.gl/E3AhxM
   Na powyższych zrzutach widać, że przyznajesz się do powiązania z konkurencyjnym narzędziem, które promujesz pod wpisami o innych softach.

  • Zgadzam si w 100%. Automatyzacja w każdej dziedzinie jest przydatna – sprawia, że wszystko jest bardziej zorganizowane, poukładane, a sam proces przebiega szybciej, jednak nad tym wszystkim zawsze powinien ktoś czuwać, kto swoim doświadczeniem i wiedzą jest w stanie podjąć właściwe decyzje. Takie narzędzia są z pewnością niezastąpione w pracy, szczególnie dla kogoś, kto mocno siedzi w branży SEO i ogarnia temat na tyle, że stosując tego typu programy jest w stanie zrobić więcej roboty w tym samym czasie, a jak wiadomo “time is money” 😉

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.