[huge_it_slider id='1']

Przyjazne w pozycjonowaniu sklepy internetowe!

Niedawno otrzymałem pytanie na email od czytelnika odnośnie seo sklepów internetowych i postanowiłem odpowiedzieć na nie na łamach bloga bo wydaje mi się ciekawych i często poszukiwanym tematem.

“Czy mógłbym Ciebie prosić o radę ?
Jestem na etapie wyboru platformy sprzedażowej pod sklep internetowy w systemie SaaS. Platform jest bardzo wiele i przeanalizowanie ich pod kątem “przyjaznego SEO” zajęło by pewnie bardzo wiele czasu…
Czy mógłbyś się podzielić taką informacją ?”
Dziękuję i pozdrawiam
Artur Ubert

Co to za sklepy w systemie SaaS?

Zacznę od tego czym są sklepy internetowe udostępnianie w modelu SaaS. Sklepy te są instalowane w chmurze firmy, która udostępnia oprogramowanie. W ramach opłaty rocznej, lub miesięcznej mamy w cenie support oraz aktualizacje sklepu. Zatem sprawy techniczne zupełnie nas nie obchodzą. W przypadku instalacji skryptu na własnym serwerze sami musimy dbać o jego aktualizację, bezpieczeństwo, problemy techniczne etc. a wierzcie mi to potrafi być bardzo uciążliwe.

Do dziś pamiętaj jak kilka lat temu z bratem miałem sklep internetowy (skrypt kupiony na allegro) i gdy na serwerze pojawił się wirus, bez 2 słów dostawca usług hostingowych wyłączył sklep, a my przez kilka dni walczyliśmy z jego ponownym uruchomieniem.

Co więcej temat ten mnie zainteresował gdyż sprzedając swoje produkty seo także miałem trochę problemów technicznych. Od 2014 roku w pełni przeniosłem sprzedaż na Ekademia.pl gdzie płacę % od sprzedaży i żadne sprawy techniczne mnie nie obchodzą, a serwis jest na tyle rozbudowany, że swobodnie spełnia moje potrzeby, a nawet oferuje więcej. Dla mnie jest to bardzo wielka ulga, także zacząłem doceniać zalety takich rozwiązań.

Oczywiście jeśli jesteś programistą to gotowy skrypt daje Ci wiele możliwości rozbudowy skryptu i co ważne płacisz za nie jednorazowo, albo wykorzystujesz zupełnie bezpłatny skrypt. Natomiast wiele firm woli zapłacić X zł miesięcznie i nie przejmować się sprawami technicznymi.

Wróćmy, jednak do pytania czytelnika.

Wybieram sklepy internetowe do analizy SEO

Do analizy wybrałem firmy specjalizujące się w sklepach internetowych, nie zaś agencje reklamowe oferujące n różnych usług wychodząc z założenia, że jeśli firma specjalizuje się w sklepach to ich produkt powinien być jednym z lepszych.

Z kilkudziesięciu firm wybrałem 6. Warunkiem było:

 • udostępnianie wersji demo sklepu,
 • dostępna informacja o cenie na stronie,
 • strona dostępna w polskiej wersji językowej.

Zależało mi, aby wybrać najpopularniejsze rozwiązania o, które internauci najczęściej pytają dlatego wybrałem te, których wpisaniu nazwy w Google w zakładce fora pokazywały najwięcej wyników. Dodam tylko, że większość tych sklepów była już mi znana ze słyszenia, także potwierdza to ich popularność.

Do testu wybrałem 6 platform:

 • Shoper,
 • Wellcommerce,
 • RedCart,
 • Sote,
 • Istore,
 • Iai.

Analizie w tych sklepach poddałem kilkanaście parametrów, które mogą mieć wpływ na pozycjonowanie:

 • możliwość ręcznego uzupełnienia znaczników title, description, keywords dla sklepu, kategorii, produktów,
 • automatyczne umieszczenie h1 w nazwie produktu,
 • możliwość formatowania treści (heading tags, b, i, u…),
 • dodawanie opisów alternatywnych do zdjęć produktów,
 • umieszczanie zdjęć bez zmiany ich pierwotnej nazwy plików,
 • przyjazne adresy url,
 • linkowanie wewnętrzne poprzez możliwość umieszczenia produktów podobnych, powiązanych…,
 • zastosowanie w nawigacji breadcrumbs,
 • stosowanie tagu rel=canonical,
 • możliwość integracji sklepu z serwisami social media,
 • dostęp do pliku robots.txt z poziomu panelu,
 • automatyczne generowanie sitemapy,
 • umieszczenie w stopce linka do strony producenta oprogramowania.
Porównanie sklepów internetowych udostępnianych w modelu SaaS pod względem SEO.
funkcjonalność Shoper Wellcommerce RedCart Sote Istore Iai
znaczniki meta dla sklepu* + + + + +
znaczniki meta dla kategorii* + + + + +
znaczniki meta dla kazdego produktu* + + + + +
h1 w nazwie produktu + + + +
formatowanie treści + + + + + +
opisy alternatywne zdjęć + +
opisowe nazwy wgrywanych plików +
przyjazne adresy url + + + + + +
linkowanie wewnętrzne + + + + + +
breadcrumbs + + + + + +
cannonical + +  ? +
integracja z socialmedia + + + + + +
dostępność pliku robots.txt + + + + +
mapa xml + + + + + +
link do autorów sklepu + + + + + +
koszt miesięczny 41 zł netto
mies
75 zł netto
mies
50 zł netto
mies
179 zł netto
mies
59,90 zł netto
mies
 99 zł netto mies

* title, description, keywords (jeśli brakowało definicji chociażby jednego z tych elementów sklep otrzymywał -)

Aby dokonać powyższej analizy w każdym serwisie założyłem sklep, by móc zbadać to osobiście. Jeśli miałem jakieś wątpliwości to pisałem do supportu w celu otrzymania dodatkowych informacji. Poza Istore nie miałem większych problemów z ich uzyskaniem. W tym przypadku musiałem oznaczyć parametry tak jak to widziałem.

W zestawieniu podałem cenę aczkolwiek nie jest to dla mnie znaczący element gdyż skupiam się na aspektach seo.

Płać i rób za nas SEO

Większość parametrów nie wymaga wyjaśnień natomiast co do ostatniego punktu chciałem powiedzieć dlaczego go umieściłem i dlaczego go zaliczam na szkodę sklepu. Nie widzę powodu dla jakiego miałbym umieszczać link do autorów sklepu, jeśli miesiąc w miesiąc opłacam za niego abonament. Moim zdaniem firma powinna móc umieścić podpis, natomiast za link jako właściciel powinienem otrzymywać od firmy wynagrodzenie 🙂

Najczęściej spotykane problemy seo w sklepach internetowych:

 1. zmienianiem nazw plików podczas ich wgrywania, jedynie Sote  sobie z tym radzi,
 2. brakiem możliwości umieszczania opisów alternatywnych, często są to automatycznie umieszczane nazwy produktu jednak jeśli produkt ma np. 5 zdjęć to warto byłoby je móc dodatkowo opisać tutaj jedynie Shoper dał radę,
 3. ostatnim elementem jest dość ważny brak zastosowania tagu cannonical z którym poradził sobie Shoper oraz Sote (wellcommerce wkrótce ma to wdrażać).

Jak widziałeś w powyższej tabeli nie ma wątpliwości co do zwycięzcy tego turnieju 🙂

Najlepiej 3 zoptymalizowane platformy pod względem seo to:

 • miejsce 1: Shoper,
 • miejsce 2: Sote,
 • miejsce 3: Iai.

O dziwo rozwiązanie najtańsze czyli Shoper zostało najlepiej zoptymalizowane pod względem seo. Roczny koszt utrzymania sklepu jest nawet tańszy niż kupienie gotowego skryptu więc moim zdaniem warto z niego skorzystać.

Gdybym brał pod uwagę łatwość obsługi platform, WellCommetce zająłbym miejsce Iai. Obsługa tej platformy była drogą przez mękę, także osobiście nie poleciłbym tego rozwiązania.

W zestawieniu porównałem 14 podstawowych parametrów. Jeśli zastanawiasz się nad jakimś innym rozwiązaniem, którego tutaj nie uwzględniłem powyższa tabela pokazuje na jakie parametry warto zwrócić uwagę wybierając oprogramowanie do sklepu.

Mam nadzieję, że nie tylko Arturowi przyda się ta informacja 🙂

Wierzę, że z Waszą pomocą wpis ten dotrze do tak wielu osób, że  wzbudzi zainteresowanie autorów skryptów i przyjrzą się im bliżej od strony seo. Dlatego będę wdzięczny za komentowanie i udostępnianie tego wpisu!

Ps. Jeśli interesuje Cię >> pozycjonowanie sklepu internetowego << krok po kroku to zapraszam.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (22 votes cast)
Przyjazne w pozycjonowaniu sklepy internetowe!, 4.7 out of 5 based on 22 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

79 komentarzy

napisz komentarz
 • Nigdy nie miałem sklepu w systemie SaaS jedynie kilku klientom przenosiłem sklepy na PS ponieważ byli mocno zawiedzeni głównie brakiem możliwości rozbudowy funkcji oraz małą kontrolę. Wtedy też rzuciłem okiem na funkcje tych sklepów i były dosyć okrojone ale te systemy nie są ujęte w powyższym zestawieniu więc nie będę o nich pisał. Ciekawi mnie jeszcze jak wypadają pomiędzy sobą ich podstawowe szablony pod względem SEO. Ale tak jak napisałeś każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy każdy klient jest inny i czasami dla jednego SaaS będzie lepszy a czasami gorszy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.