[huge_it_slider id='1']

Darmowy audyt seo? Wykonaj go samodzielnie!

Jestes tutaj: Glowna » Pozycjonowanie » Darmowy audyt seo? Wykonaj go samodzielnie! Darmowy audyt seo? Wykonaj go samodzielnie!

W dzisiejszym artykule pokażę Ci jak wykonać darmowy audyt seo za pomocą bezpłatnych ogólno dostępnych narzędzi online.

Wielu moich czytelników bloga i subskrybentów to osoby początkujące, które nie chcą wydawać dużych pieniędzy na zlecenie wykonania audytu seo, jednak bardzo im zależy, aby ich strona była odpowiednio zoptymalizowana. Informacje z dzisiejszego artykułu nie zastąpią porządnego audytu seo, jednak dadzą jego namiastkę i pozwolą na uniknięcie podstawowych błędów w seo.

Czym jest audyt seo?

Audyt seo to dogłębna analiza witryny pod kątem pozycjonowania. Jej celem jest wykrycie wszelkich błędów na stronie, które mogą  pogarszać widoczność witryny w wyszukiwarkach internetowych. Po wykonaniu audytu seo jest przygotowywany raport z konkretnymi wnioskami i wytycznymi co i jak należy poprawić na stronie.

Jak się wykonuje audyt seo?

Jak wcześniej wspomniałem audyt taki wymaga dokładnej analizy witryny pod kątem seo i poświęcenia na to nie małej ilości czasu.

Wiele osób poszukuje narzędzi, które taki audyt seo wykonają za nich. Nie da się jednak ukryć, że bez niezbędnej wiedzy takie dane stają się bezużyteczne. Oczywiście warto korzystać z narzędzi wspomagających wykonywanie audytów seo np.:

 1. Google Analitycs,
 2. Google Webmaster Tools,
 3. Screaming Frog,
 4. Visual SEO,
 5. Xenu,
 6. Ahrefs, Majestic seo…

i wiele innych o których więcej możesz przeczytać w artykule “Narzędzia seo wykorzystywane przez polskich specjalistów”.

Warto, jednak zaznaczyć, że, aby wykonać poprawnie audyt seo trzeba posiadać sporo wiedzy i doświadczenia, aby nie tylko wyciągnąć dane, ale także wnioski i przedstawić proponowane rozwiązania znalezionych problemów na witrynie, a także zasugerować strategię seo na dalsze miesiące.

Ile kosztuje audyt seo?

Takie pytanie bardzo często pada z ust moich czytelników i subskrybentów i nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć.

Cena wykonywanego audytu seo zależy najczęściej zależy od:

 • doświadczenia / stawki specjalisty seo,
 • wielkości witryny.

Koszt audytów seo może wahać się od kilkuset złotych do kilku, tysięcy. Ja np. szacuję ile czasu poświęcę na wykonanie ów audytu, razy stawka godzinowa i wychodzi mi koszt takiego audytu seo.

Oczywiście jeśli taki audyt seo ma zawierać nie tylko raport, ale także wdrożenie zmian sugerowanych w audycie to ta kwota rośnie.

Narzędzia online, za pomocą których wykonasz samodzielnie darmowy audyt seo

Dzisiaj chciałbym Ci przedstawić 6 narzędzi za pomocą których wykonasz samodzielnie darmowy audyt seo online.

Jak wspomniałem na początku nie będzie to w pełni profesjonalny audyt seo, bo to musi wykonać człowiek, natomiast dzięki tym narzędziom bardzo szybko będziesz w stanie określić poziom optymalizacji witryny oraz ustalić niezbędne poprawki jakie należy wykonać pod względem seo na Twojej stronie.

W poniższej tabelce uwzględniłem ponad 15 najczęściej podawanych parametrów w tych narzędziach, jednak część z nich pokazuje ich dużo więcej i są one bardzo różne, dlatego warto zapoznać się z nimi wszystkimi.

W porównaniu wzięły udział polskie i zagraniczne narzędzia.

Porównanie skryptów do wykonywania darmowych audytów seo on-line.
funkcjonalność Woorank Seoptimer Seo Kitten Konsultant Seo Kompan ZadroWeb
HEADER
title + + + + +
description + + + + +
keywords + + + +
robots.txt + + + + +
meta robots +
CSS + + +
JV
+ +
CONTENT
text/ html ratio + + +
heading tags + + + + +
bold + + +
alt obrazków + + + + +
frames + +
analiza słów kluczowych +
INNE
Page Rank + + + +
url rewrite + + +
cannonical + + +
liczba zaindeksowanych podstron + +
sitemap.xml + + + + + +
zdefiniowana strona 404 + +
rozmiar strony +
W3C walidacja + + +
mobile site +
linki wychodzące + +
Social Media + + + + +
wskazówki do poprawki + + + + + +
export raportu do pdf + + + +

 

Narzędzia są dostępne pod poniższymi linkami:

Nie powiem Ci, które narzędzie jest najlepsze, bo to zależy od Twoich potrzeb, ale mogę powiedzieć, że ja korzystam najczęściej z WooRank (oferowany także w wersji płatnej) i oczywiście Seoptimer’a polskiego autorstwa Pawła Rabinka. Te narzędzia pozwalają mi uzyskać najwięcej interesujących danych, ale też i podane dane są w bardzo przystępny sposób.

Tak! Przy wykonywaniu płatnych audytów seo wykorzystuję profesjonalne, rozbudowane narzędzia, ale to nie wyklucza korzystania z powyższych narzędzi do sprawdzenia na szybko kondycji witryny pod względem seo.

Czy korzystasz z tego typu narzędzi? A może masz inne propozycje? Napisz koniecznie w komentarzu!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (16 votes cast)
Darmowy audyt seo? Wykonaj go samodzielnie!, 4.7 out of 5 based on 16 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

65 komentarzy

napisz komentarz
 • Przydatna lista… niby człowiek zna zasady i buduje swoją stronę tak jak trzeba a później wychodzi w takim audycie, że jednak kilka błędów popełnił. Warto czasem zrobić sobie taki audyt aby wyłapać wszystkie błędy i niedociągnięcia.

 • Tak jak wspomniałeś: “Wiele osób poszukuje narzędzi, które taki audyt seo wykonają za nich. Nie da się jednak ukryć, że bez niezbędnej wiedzy takie dane stają się bezużyteczne.” Dlatego też takie działania (darmowy /samodzielny audyt SEO) polecałbym tylko osobom, które prowadzą strony niekomercyjne lub w bardzo niszowych dziedzinach (np. małe firmy pozycjonujące się lokalnie w małych miejscowościach).

 • Dla początkujących wystarczający artykuł w zupełności. Dobrze opisane, dobra robota. Jednak dla tych co już coś wiedzą troche bedzie niedosyt 😉 Mimo wszystko na plus.

 • Darmowe audyty SEO niestety nie dostarczą nam rzetelnych i profesjonalnych informacji o stronie. Tego typu narzędzia trzeba raczej traktować jako ciekawostkę. Owszem, jakieś podestowe dane dostaniemy, ale to zdecydowanie za mało żeby ich wdrożenie na stronie znacząco poprawiło jej wyniki widoczności w Google.

 • Bardzo dobry audyt SEO można wykonać w narzędziu Senuto. Co prawda nie jest on doskonały, ale jednak najważniejsze podstawowe błędy optymalizacji można wyeliminować przy elementarnej wiedzy z zakresu technicznego SEO.

  Sam jednak audyt z generatorów niewiele pomoże, jeżeli strategia doboru odpowiednich fraz kluczowych do pozycjonowania okaże się nietrafiona (tutaj przydaje się bardzo doświadczenie specjalisty SEO lub umiejętności oceny jakości fraz, które mogą zrealizować określony cel).

  • Można się z tym kłócić.

   Jest wiele działań związanych z optymalizacją, która obejdzie się bez fraz kluczowych jak np.: likwidacja problemu duplicate content, nie działające linki, szybkość strony, odpowiednie przekierowania, przygotowanie pliku robots…

   Oczywiście, jeśli wybrane frazy będą zbyt konkurencyjne to rzeczywiście robota psu…

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.