[huge_it_slider id='1']

Jak sprawdzić pozycjonowanie strony w Google

Jak sprawdzić pozycjonowanie strony w Google

Wiele osób pisze do mnie z informacją, że agencja pozycjonuje ich stronę od pół roku lub nawet roku, a nie widać efektów ich pracy. Wówczacs, chcą, abym sprawdził, czy agencja cokolwiek zrobiła, żeby te efekty uzyskać.

Najczęściej, aby to zweryfikować pozycjonowanie strony w Google, zapraszałem takie osoby na bezpłatną 15-minutową konsultację. Mimo, małej ilości czasu, najczęściej byłem w stanie stwierdzić, w czym jest problem.

Jeśli masz ochotę na taką konsultację, to zapraszam Cię „Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego krok po kroku”, z którego dowiesz się, co agencja realnie powinna robić, aby skutecznie pozycjonować Twoją stronę.

Jeśli to nie rozwiązanie dla Ciebie, to raz na pół roku możesz wynająć innego seo’wca, który zweryfikuje pozycjonowanie Twojej w Google.

Oczywiście, dużo lepiej byłoby znaleźć zaufaną agencję seo i móc niczym się nie przejmować. Wiem jednak, że to może być naprawdę trudne do zrealizowania.

Poniżej opiszę najważniejsze elementy, które powinieneś sprawdzić, jeśli masz wątpliwość czy agencja seo robi dla Ciebie dobrą robotę. Od razu zwracam uwagę na fakt, że do niestety, nie w każdym przypadku można znaleźć bezpłatne narzędzie do analizy wszystkich rodzajów błędów.

1. Wybrane frazy kluczowe

Wybór odpowiednich fraz kluczowych z jednej strony niezbyt konkurencyjnych, aby podołać pozycjonowaniu, z drugiej wyszukiwanych, aby generowały ruch na stronę klienta, to podstawowy element udanej kampanii seo. Więcej o tym przeczytasz tutaj >>

Wielokrotnie spotykałem się z przypadkami, gdy agencja pozycjonowała stronę klienta w Google na frazy kluczowe, których nikt nie szuka. Czasami klient przychodził z gotowymi frazami, innym razem, to agencja je dobierała.

Efekt jest taki, że Twoja stroną może być nawet na pierwszym miejscu na wybrane frazy, ale to nie będzie Ci generować żadnego ruchu.

Pamiętaj, że przy każdej frazy kluczowej, możesz sprawdzić przybliżoną miesięczną liczbę wyszukiwań w Google, czyli to, ile średnio osób miesięcznie wpisuje ją do wyszukiwarki.

Jak sprawdzić – wybrane frazy kluczowe?

Wejdź na stronę bezpłatnego narzędzia Ubersuggest, wpisz frazę kluczową, wybierz kraj Polska i kliknij: „Search”.

„Search volume” to element, który w tym momencie najbardziej Cię interesuje. Oznacza średnią liczbę wyszukiwań danej frazy w miesiącu. Jeśli widzisz 0 lub 50, to będąc nawet na pierwszym miejscu, nie masz co liczyć na lawinę potencjalnych klientów.

Oczywiście, musisz uważać, aby nie połasić na frazy o potencjale np. 50.000 wyszukiwań miesięcznie, bo mogą być bardzo konkurencyjne i trudne do wypozycjonowania.

Jak widzisz, narzędzie, podpowiada też pomysły na frazy pokrewne i może być świetną inspiracją do wyszukiwania kolejnych fraz.

2. Widoczność strony w Top10 Google

Pozycjonuję głównie sklepy internetowe. W nich, mniej liczy się pozycja dla konkretnych 5-10 fraz kluczowych w Top10 Google, a bardziej trend dla setek czy tysięcy produktów.

Możesz sprawdzić widoczność fraz dla tej strony w Top3, Top10, Top50… na przestrzeni czasu.

Naturalnie, im więcej fraz widocznych w Top3 czy Top10, tym lepiej, bo jeśli tylko są wyszukiwane, to regularnie, co miesiąc generują ruch na stronę. Na wykresach z widoczności strony, od rozpoczęcia współpracy (być może po 3-6 miesiącach) powinieneś zauważać trend, wskazujący zwiększanie się fraz znajdujących w Top10.

Na poniższym wykresie widać widoczność fraz w Top 10 Google prostego sklepu klienta (kilkadziesiąt produktów), który powstał w maju, a od lipca zaczęły się wzrosty. Powoli, ale sukcesywnie widoczność się poprawia.

Taki wykres od razu wskazuje na pewien progres.

Spójrz teraz na dane poniżej. Od razu widać, że w ostatnim czasie witryna odnotowała spory problem ze spadek widoczności i sukcesywnie, co jakiś czas, problem wraca.

Jak sprawdzić – widoczność strony w Google?

Do sprawdzenia widoczności Twojej strony w Google polecam Senuto. Korzystam z niego praktycznie od początku jego istnienia i świetnie się sprawdza. Nie ma niestety na rynku narzędzia, które pozwoli na zbadanie tego bezpłatnie, aczkolwiek…

Jeśli zarejestrujesz się z tego linka >> otrzymasz 30-dniową wersję Premium bezpłatnie 🙂 To taki prezent ode mnie.

3. Pozycje fraz kluczowych

Niezależnie od tego, czy posiadasz sklep internetowy, stronę usługową, czy bloga, myślę, że ustaliłeś z agencją listę pozycjonowanych fraz kluczowych w Google.

Z pewnością, przy mniejszej stronie zostało to ściśle określone, bo jak wcześniej wspomniałem, wybiera się kilka, kilkanaście bardzo konkretnych słów kluczowych.

Jak sprawdzić – pozycje fraz kluczowych?

Niezależnie od agencji, powinieneś monitorować pozycję Twojej strony na ustalone wcześniej frazy w Google. Jeśli dawno do nich nie zaglądałeś, z pewnością warto to zrobić teraz, by zweryfikować, czy rzeczywiście zostały dowiezione efekty, choćby w formie pozycji.

Jeśli tylko wcześniej zainstalowałeś bezpłatny Google Search Console (jeśli nie, zrób to teraz i czekaj, aż Google zbierze dane), możesz sprawdzić pozycje Twojej strony w zakładce: „Skuteczność”, klikając nad wykresem: „Średnia pozycja”. Dzięki temu zobaczysz średnią pozycję Twojej witryny dla danej frazy.

Warto stale monitorować pozycje strony na frazy kluczowe np.: we wcześniej wspomnianym narzędziu Senuto, ze względu na dostęp do danych historycznych. Nie polecam sprawdzania tego codziennie samodzielnie w Google, bo po pierwsze będzie to bardzo pracochłonne, a po drugie, jako że odwiedzasz swoją stronę, Google będzie ją pokazywał dla Ciebie na wyższych pozycjach.

4. Ilość i jakość ruchu z Google

Bardzo ważne, abyś regularnie monitorował również ilość ruchu, którą generuje pozycjonowanie strony w Google.

Jeśli seo nie działa, od razu to zauważysz. A jeśli strona jest dobrze pozycjonowana, to powinieneś widzieć zwiększający się ruch z tego źródła. Jeśli go nie ma, jest to znak, że należy się temu bliżej przyjrzeć, bo może np. Twoja strona została wypozycjonowana na frazy, które nie generują żadnego ruchu.

Druga sprawa, to kwestia jakości tego ruchu, czyli czy użytkownicy realizują cel danej strony. Dla stron usługowych może to być wykonanie telefonu, wypełnienie formularza… natomiast dla sklepu jest to np. zakup produktu.

W Google Analytics możesz znaleźć z jakiego źródła ruchu, w jakim okresie czasu, ilu użytkowników, za jaką kwotę dokonało zakupu i wiele, wiele innych ciekawych danych. W tym np. czy ruch organiczny (seo) realnie przynosi zyski Twojej firmie.

Jak sprawdzić – ruch na stronie z Google?

W poprzednim artykule pt.: „Statystyki Google Analytics – dzięki nim pomnożysz zyski w Twoim sklepie” opisywałem, jak analizować ruch na Twojej stronie za pomocą bezpłatnego narzędzia Google Analytics.

Tak po krótce. Wchodzisz w Google Analytics. Z lewego menu wybierasz „Pozyskiwanie” > „Cały ruch” > „Kanały” > „Organic Search” i widzisz informacje o ruchu właśnie z pozycjonowania.

Zaznacz zakres dat od rozpoczęcia współpracy z agencją seo, a na wykresie kliknij miesiąc, abyś otrzymał wykres ze zbiorczymi danymi z konkretnych miesięcy. Będzie łatwiej zaobserwować wzrost lub spadek ruchu w dłuższej perspektywie czasu.

Możesz też skorzystać z opcji porównania z danymi do zeszłego roku.

Sprawdź też np. które źródło ruchu, przyniosło Ci przychody w danym okresie czasu.

Zalecam Ci też zajrzeć w Google Search Console do wcześniej wspomnianej zakładki „Skuteczność”, gdzie sprawdzisz m.in.: klikalność Twojej strony z Google, średni CTR, pozycję dla konkretnych fraz, stron, urządzeń…

5. Optymalizacja seo strony i treści

Optymalizacja polega na poprawieniu witryny od strony technicznej w taki sposób, aby Google chętniej umieszczał ją wyżej w wynikach wyszukiwania. W grę wchodzi również optymalizacja treści, która znajduje się na stronie.

Obecnie jest to bardzo ważny, często kluczowy element skutecznej strategii pozycjonowania.

Powinna pojawić się jedna z dwóch opcji współpracy:

  1. agencja otrzymała dostęp do serwera ftp i systemu cms, a następnie przekazała Ci informację o tym, co będzie na stronie poprawiać i sama to wdraża,
  2. agencja przesłała Ci listę zaleceń optymalizacyjnych do wdrożenia przez Twój zespół developerski i po wdrożeniu uwag, weryfikuje ich poprawność.

Jak sprawdzić optymalizację seo strony?

Aby sprawdzić poprawność zaimplementowania niezbędnych zmian optymalizacyjnych trzeba mieć wiedzę techniczną, dlatego sugeruję skonsultować się ze specjalistą, natomiast…

Jeśli masz choćby podstawową wiedzę w zakresie z pozycjonowania, to możesz skorzystać z bezpłatnego oprogramowania Google Search Console, w którym znajdziesz szereg danych na temat kluczowych problemów z optymalizacją Twojej strony.

Osobiście korzystam np. z oprogramowania Netpeak Spider >>, które dokładnie i szybko analizuje witryny i zwraca informacje o błędach ułożone według ważności. 14-dniowa wersja jest bezpłatna.

6. Pozyskiwanie linków

Po tym, jak agencja wybierze frazy, przygotuje content, przeprowadzi optymalizację, jej głównym zadaniem będzie pozyskiwanie linków w celu poprawy pozycji Twojej strony w Google.

To nie jest działanie jednorazowe, ale stała i praktycznie nie, kończąca się praca. Po pierwsze, agencja w ramach współpracy powinna pozyskiwać linki do Twojej strony. Nie ma określonej ich ilości, ale gdy w zeszłym tygodniu zobaczyłem, że firma do strony klienta pozyskała linki z siedmiu nie wiele wartych domen, naprawdę się zagotowałem.

W zależności, od warunków zapisanych w umowie, agencja: może przesyłać raporty z linkami, może przesyłać tylko część przykładowych linków, może wcale ich nie przesyłać.

Po drugie, musisz zwrócić uwagę na jakość pozyskiwanych linków, bo w tym jest najczęściej największy problem. Niezależnie od tego, czy firma dostarcza linki w raportach, czy też nie, to do regularnie popełnianych grzechów należy: pozyskiwane linków zupełnie nie niepowiązanych tematycznie, zazwyczaj najtańszych, z katalogów stron, czy for internetowych.

Jeśli dana strategia pozyskiwanych linków działa, to ok (choć nie wiadomo jak długo), ale jeśli jest problem, warto sprawdzić, czy nawet według Ciebie, czyli osoby nieznającej się na seo, jest to miejsce, w którym znajdują się Twoi potencjalni klienci, bo często są to po prostu linki z bezwartościowych zaplecz seo (specjalnie stworzonych stron do podbijania pozycji).

Jak sprawdzić linkowanie?

Jeśli uzyskałeś dostęp do listy linków, możesz je zweryfikować metodą „na czuja”. Jeżeli wśród tych linków, większość to katalogi i komentarze na forach, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenie.

Poniżej przedstawię też metodę alternatywną do mojej. Jest bezpłatna. O mojej wspomnę dodatkowo na samym końcu.

Jeśli nie masz dostępu do linków, to jakąś ich część możesz znaleźć w Google Search Console („Linki” > „linki zewnętrzne”).

Wejdź do Google Analytics do zakładki: „Pozyskiwanie” > „cały ruch” > „kanały” > „refferal” i sprawdź, jakie witryny realnie generują ruch na Twoją stronę. Jeśli agencja pozyskuje ruch z witryn, które generują wejścia, a być może nawet sprzedaż, jest to bardzo wartościowa informacja.

Ocena profilu linków nie jest łatwym zadaniem.

Ja pozyskując linki, patrzę na parametry seo dostarczane przez zewnętrznych dostawców jak np.: TrustFlow, Domain Authority, Domain Rating, liczba domen linkujących, widoczność w Google… Niestety narzędzia te nie są tanie, a analiza danych wymaga dużej wiedzy, ale jest bezcenna, bo dzięki niej pozyskuję linki lepszej jakości, w mniejszej ilości, niższym kosztem, dające lepsze efekty.

Jeśli chcesz, abym sprawdził pozycjonowanie i jego efekty u Ciebie, to zapisz się teraz na bezpłatną konsultację lub wyślij e-mail.

Bezpłatna konsultacjaNapisz e-mail

Podsumowanie

Pozycjonowanie to inwestycja, na której efekty trzeba nieraz czekać pół roku, a nawet rok. A to oznacza, że musisz obdarzyć pozycjonera sporym zaufaniem. Nie warto jednak ufać bezgranicznie i bez końca, kiedy płacisz komuś co miesiąc swoje ciężko zarobione pieniądze, a ta osoba nie dostarcza Ci rzeczowych raportów.

Co jakiś czas warto zweryfikować, jakie są efekty pracy takiego seo’wca i kontrolować, co realnie robi.

Jak pokazałem w artykule „Seo case study – zwiększenie przychodów o 73,60%”, seo potrafi dawać świetne efekty i jest genialną inwestycją, jeśli tylko robi się je odpowiednio.

Mam nadzieję, że dzisiejszym artykułem udało mi się odpowiedzieć na pytanie: „jak sprawdzić pozycjonowanie strony w Google?”

Jeśli zlecasz pozycjonowanie, to napisz proszę w komentarzu, czy i jak weryfikujesz pracę osoby, która się tym zajmuje dla Ciebie, lub jakbyś to robił, gdybyś zlecał seo.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony w Google, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

8 komentarzy

napisz komentarz
  • Spoko wpis, klienci często nie mają wiedzy w jaki sposób mierzyć efektywność podejmowanych działań i są wodzeni za nos przez agencje. Moim zdaniem najlepiej porównywać dane z GA, GSC i np. Senuto. Jak rośnie to jest dobrze.

    • Dokładnie tak najlepiej i najłatwiej to GSC i GA najbardziej rzetelne narzędzie. Jednak gdy klienta naprawdę nie wiem jak to działa, to wprost zapytać agencje proszę pokażcie np. jakie linki zdobyliście na przestrzeni 3 miesięcy albo raport z widoczności na początku współpracy i teraz. Ewentualnie ręcznie sprawdzać wszystkie frazy które zostały wybrane czy w ogóle są bliżej top10 czy dalej :))

  • Bardzo lubię czytać Twoje artykuły, ale musisz trochę popracować nad błędami, które pojawiają się gdzieniegdzie 🙂

    Pozdrawiam 🙂

  • Materiał b. dobry. Co w sytuacji, gdy faktycznie w profilu linków znalazłem dużo kiepskich katalogów stron z bardzo marnymi parametrami? Nie mam w Konsoli żadnej akcji manualnej, ani kary od Google. Czy jeżeli usunę te linki i wzrośnie mój % „linków dobrej jakości”, to będzie to miało wpływ na pozycje?

    • Teoretycznie Google rozpoznaje linki złej jakości i nie bierze ich pod uwagę :), także nie powinieneś odczuwać negatywnych ich skutków.
      Z doświadczenia wiem, że jest inaczej. Może być tak, że jak się zrzekniesz, pozycje się poprawią – raz tak robiłem i zadziałało.
      Najczęściej jednak buduję od nowa poprawny profil linków i to działa.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.